Android N İle Gelecek Freeform Mode Nedir?

2
608

Android N tanıtım tarihine az bir sürenin kaldığı şu günlerde şirket yeni Freeform Mode özelliğini tanıttı.

Android N tanıtım tarihinin açıklandığı günden beri yeni sürüm hakkında birçok bilgi gelmeye başladı. Daha ismi bile tam olarak belli olmayan Android 7 sürümü Freeform Mode isimli Android tutkunlarını oldukça sevindirecek bir özellikle gelecek. Freeform Mode temel olarak kullanıcıların ekranda birçok uygulamayı aynı anda kullanmasını sağlayan bir özellik.

n1

Samsung cihazlardan aşina olduğumuz çoklu pencere özelliğinin geliştirilmiş hali olan Freeform Mode Android N ile varsayılan bir özellik olarak tüm cihazlarda kullanılabilecek. Freeform Mode’u split-screen’den farklı olarak aynı anda birçok pencere açma olarak düşünebilirsiniz. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; YouTube’da herhangi bir video izlerken aynı anda sosyal medyada takılıp not defteri uygulamasına birşeyler karalayabilirsiniz. Bu özellikle birlikte Android işletim sistemi bilgisayarlar karşısında bir kademe daha atlamış olacak. Ayrıca bu işlem için kullandığımız uygulamalar, modlar veya romlara belki de ihtiyacımız bile kalmayacak.

n2

Pencere büyüklüğünün de ayarlanabileceğini ve arka arkaya çalışan uygulamaların sistemi yormaması için farklı cihazlara optimize etmeye çalıştıklarını kaydeden Google, Freeform Mode özelliğinin henüz geliştirildiğini belirtti. Yani Android N ve daha sonraki sürümlerde Google’ın yayınladığı görsellerden ve açıkladığı özelliklerden daha gelişmiş bir Freeform Mode  ile karşılaşmamız son derece doğal.

n3

Şimdiye kadar Android N hakkında gelen bilgilere bakarsak Google’ın bu kadar fazla özelliği tek seferde sunduğu ilk Android sürümü olduğunu söylemek hiçte zor değil. Şimdilik Android N ve Freeform Mode özellikleri hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar.

Android N ile birlikte gelecek olanFreeform Mode özelliğini beğendiniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

2 YORUM

  • Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkürler. Yeni tasarımımız üzerinde çalışmalarımız devam etmekte. Ancak Android bölümümüzde stock romlara, custom romlara ve recovery dosyalarına ayrıca ulaşabilmeniz mümkün. Sayfanın aşağılarında bunları görebilirsiniz.

   http://teknobolge.com/android

   Ayrıca ilgili sayfada “Stock Romlar” ve “Custom Romlar” başlıklarına (beyaz renkteki yazının bulunduğu siyah kutucuk) tıklayarak yine ilgili kategorilere gidebilirsiniz. Bazı diğer başlıklar için de böyle yapmayı düşünüyoruz. Belki de başlıklara tıklamanıza bile gerek yoktur. Sayfalardan sayfalara koşmaktansa bir işletim sistemiyle ilgili tüm içeriğe tek bir sayfadan ulaşabilmenizi istiyoruz.

   Bunun yanı sıra yakında devreye alacağımız “Cihazımı Seç” özelliği sayesinde yine kendi cihazınıza özgü her şeye tek bir sayfadan ulaşabileceksiniz. Başlangıç olarak sitemizde arkadaşlarımızın çok ilgi gösterdiği popüler cihazları sizlerle buluşturmayı planlıyoruz.

   Dediğim gibi tasarımımız üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Tasarım hakkında başka önerileriniz varsa, söylemekten çekinmeyiniz. 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz