Android N Engelli Dostu Olacak!

0
474

İnsan nüfusunun %20’si hayatında en az bir kere fiziksel bir sakatlık veya engel yaşıyor. Bunun farkında olan Google, Android N sürümüne fiziksel engellilerin akıllı telefon kullanımını kolaylaştıracak birtakım özellikler getiriyor.

Aslında Google’ın bu adımı pek de yeni sayılmaz. Bildiğimiz gibi Android işletim sisteminde var olan Talkback özelliği fiziksel sorunları bulunan kullanıcıların akıllı cihazları daha iyi kontrol etmelerini sağlayan bir uygulama. Android N sürümünde ise uygulama simgeleri, görüntü ve yazı tipi boyutu gibi ayarları Talkback özelliği altında kullanıcılara sunulacak.

android-n

Bunun yanı sıra Google, Chromebook‘a da bu yönde bir özellik getiriyor. Görme engelli insanların, ChromeVox aracılığıyla ve speech-to-text teknolojisini kullanarak ve konuşarak Chromebook’ları kontrol etmesi kolaylaşacak. Daha önceden Google Dökümanlar’a gelen bir güncelleme ile kullanıcıların metin belgelerini konaşarak düzenleyebilmesi sağlanmıştı..

Android N ve Google’ın diğer çalışmaları ile fiziksel engelli bulunan kullanıcılar teknolojinin nimetlerinden daha fazla yararlanabilecek. Google ekosistemi içerisindeki kullanıcıların daha fazla özgürlüğe sahip olduğunu söylemekle son derece yerinde bir deyim kullanmış oluyoruz.

Google’ın Android N sürümü ve Talkback güncellemesi hakkında ne düşünüyorsuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz