Android N Durum Çubuğu Değişiyor!

3
670
Android 6.0 ve Android 7 Bildirim Menüsü
Android 6.0 ve Android 7 Bildirim Menüsü

Android N sürümüne ait olan görüntülerde durum çubuğu ve hızlı ayarlar menüsünün önemli bir değişikliğe uğrayacağı görülüyor.

android-n

Sizinle daha önce burada paylaştığımız haberde Android 7 sürümünün 18-20 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan Google I/O 2016 etkinliğinde tanıtılacağından bahsetmiştik. Android’in yeni sürümünün tanıtımına aylar kala yeni görüntüler de gelmeye devam ediyor.

Android Police sitesinde yayımlanan habere göre, Android’in Lolipop sürümü ile geçtiği materyal düzenle, her sürümde ufak tefek de olsa değişiklik yapılan durum çubuğu ve hızlı ayarlar menüsü Android N sürümünde önemli bir değişikliğe uğrayacak. 

Android 6.0 ve Android 7 Bildirim Menüsü
Android 6.0  ve  Android 7 Bildirim Menüsü

Görüntülerde Android’in daha önceki sürümlerinde parçalı şeklinde olan bildirim çekmecesinin, sayfalı düzene geçtiği gözümüze çarpıyor. Ayrıca bildirim çekmecesinin üst kısmında daha önceki sürümlere göre oldukça işlevsel bir biçimde sunulan hızlı ayarlar menüsünü görüyoruz.

Android 6.0 ve Android 7 Hızlı Ayarlar Menüsü
Android 6.0 ve Android 7 Hızlı Ayarlar Menüsü

Haberde yer alan bir diğer görüntüde daha önce bağımsız geliştiriciler tarafından yayımlanan custom romlarda karşılaştığımız sayfalı hızlı ayarlar menüsü Android N sürümünde varsayılan bir özellik olarak sunulmuş. Android 6.0 sürümünde durum çubuğunda bulunan takvim ve saat göstergesi de küçük bir değişikliğe uğramış gibi görünüyor.

Android N hakında bildiklerimiz ne yazık ki şimdilik bunlarla sınırlı. Yeni sürümde Android’in neler sunacağını kesin olarak öğrenmek için ise mayıs ayında düzenlenecek olan Google I/O 2016 etkinliğinin ardından yayımlanacak olan geliştirici önizleme sürümünü beklememiz gerekiyor.

Siz Android 7’de durum çubuğunda yapılması planlanan bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Atakan Okur

  bu berbat panelden hoşlanan varmı ya insanın içini karartıyor resmen hani android kişisellikti nerde hani?

  • Her bildirim Android 6.0’daki gibi ayrı kartlarda gözükmeli. Ancak takvim ve saat göstergesinde yapılan değişikliği beğendim.

   • Atakan Okur

    Evet saat guzel olmus da windows 7 deki aero gelse tadindan yenmez aslinda. Bulanik arka plan gayet hos olurdu.