Android N 2. Geliştirici Önizleme Sürümü ile Gelen Özellikler!

2
535

Geçtiğimiz gün yayımlanan Android N ikinci geliştirici önizleme sürümü ile gelen özelliklere bir göz atalım.

Google, Android N sürümünü tanıtana kadar daha önceden yayımladığı geliştirici önizleme sürümleri ile yeni özellikleri test edip, karşılaşılan hataları düzelmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz gün bu geliştirici önizleme sürümlerinin ikincisi Nexus cihazlar ve Android One kapsamında üretilen General Mobile 4G için yayımlandı. Daha önce sizinle burada paylaştığımız Android N ikinci Beta sürümü hata düzeltmeleri ve birkaç özellikle beraber geldi. Yeni geliştirici önizleme sürümünde Wifi bağlantı sorunu, çoklu pencere ve bildirim çubuğunda karşılaşılan hatalar düzeltildi. Şimdi gelen bu yeni özelliklere kısaca göz atalım.

Vulkan

glNext projesinin devamı olan ve AMD tarafından geliştirilen Vulkan, grafik işlemci üzerinde kontrol imkanı sunan yeni bir yazılım. Vulkan 3D API’si ile birlikte Android cihazlarda konsol kalitesindeki oyunlara merhaba diyebileceğiz. Samsung’un amiral gemisi Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinde karşılaştığımız Vulkan, Android’in yeni sürümü ile birlikte birçok cihazda kullanılabilecek.

Launcher Kısayolları

Android işletim sisteminde bulunan kısayolların artık daha önemli görevleri var. Android N ile birlikte başlatıcı ekranına herhangi bir uygulamada belirli görevleri yerine getiren kısayollar ekleyebileceksiniz. Bu kısayollar müzik uygulamasında sonraki şarkıyı çalma, daha önceden belirlemiş olduğunuz kişiyi arama gibi daha fonksiyonlu işlevleri kolayca yapmanıza yardımcı olacaklar.

Emoji Unicode 9

New-emoji-Android-N

Mesajlaşırken emojileri kullanıyor musunuz? Android’in yeni sürümü ile birlikte emojiler evrim geçiriyor. Yayımlanan ikinci geliştirici önizleme sürümüne eklenen Emoji Unicode 9 desteği ile birlikte konuşmalarınıza artık “hareketli emojiler” ekleyebileceksiniz. Daha çok insansı modele yaklaştırılan yeni emojiler daha heyecanlı duyguları ifade etmek için kullanılabilecek.

Android N ikinci geliştirici önizleme sürümü ile gelen özellikler bunlarla sınırlı. Ancak final sürümüne kadar Google, geliştirici önizleme sürümlerini yayımlamaya devam edecek.

Android N ile gelecek yeni özellikleri beğendiniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz