Android Marshmallow’da Uygulamalar Nasıl Gizlenir?

2
34465

Android Marshmallow’da uygulamalarınızı kolayca gizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

unnamed

Android 6.0 beraberinde birçok yenilikle geldi. Hatta bu yeniliklerden birini daha önce de sizinle burada paylaşmıştık. Android Marshmallow sürümünün diğer bir yeniliği ise uygulama gizleme özelliğinin olması. İstediğiniz uygulamayı basit bir ayarla gizleyerek meraklı gözlerden koruyabilirsiniz. Bu özelliğin en iyi tarafı ise herhangi bir market uygulamasına gerek kalmaması. Genelde bu işi yapan uygulamalar arkaplanda sürekli çalışarak cihazın performansında azalmaya ve şarjının nispeten daha erken bitmesine neden olur. Android 6.0 sürümü ile gelen bu yeni özellik sayesinde hem uygulamaları gizleyip hem de bu uygulamaları tekrar görünür kılınmaması için sifre ile koruma yöntemini etkinleştireceğiz. Şimdi hazırsanız bu işlemleri nasıl yapacağımıza geçelim.

Telefonunuzun ana ekranında “menü” butonuna dokunun. Açılan seçenek menüsünde daha fazla seçeneği göster işaretine dokunun.

uyglmzgz

Bir sonraki menüde sizi telefonunuzla ilgili özelleştirmeler yapabileceğiniz bir pencere karşılıyor olacak. Pencerenin alt kısmından “Korunan uygulamalar” seçeneği üzerine dokunun.

uyglmz

Burada sizden herhangi bir şifre oluşturmanızı isteyecek. Oluşturacağınız şifreyi bu bölüme ger girdiğinizde uygulamaları gizleyip görünür yapmak için güvenlik olarak kullanacaksınız. Unutmazsanız iyi olur 🙂

Ben yine de unuturum diyorsanız sağ üst bölümde bulunan klavye işaretine dokunun. Açılan menüde e posta adresinizi girerek şifrenizi unutma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz.

uygulmZ

Şifrenizi oluşturduktan sonra sizi cihazınızda bulunan uygulamaların yer aldığı bir pencere karşılacak. Burada uygulama menüsünde görünmesini istemediğiniz uygulamaların yanında bulunan kutucukları işaretleyin.

Screenshot_20160109-191413

Şimdi geri çıkıp uygulama menüsüne dönün ve uygulamanın gizlenip gizlenmediğini kontrol edin.

Screenshot_20160109-191419

Gizlediğiniz uygulamaları tekrar görünür yapmak için tekrar aynı adımları izleyerek ilgili menüye ulaşın ve görünür yapmak istediğiniz uygulamanın yanındaki işareti kaldırın. Tüm işlemler bu kadar. Eğer video olarak izlemek isterseniz sizin için hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Android Marshmallow’un bu özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?  Siz Android 6.0’da herhangi bir uygulamayı gizlediniz mi? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

2 YORUM

  1. Merhaba benim cihazım samsung galaksi j7 prime android 6.1 sürümü lakin bu dedikleriniz benim cihanda olmadı bulunmuyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz