Android Marshmallow’da Gizli Dosya Yöneticisine Nasıl Ulaşılır?

0
1806

Android 6.0 Marshmallow sürümünde gizli olan dosya yöneticisine nasıl ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa şimdi öğrenmenin vakti geldi.

android-m-samsung

Kullandığız Android telefonunuzda dosya yöneticisi uygulaması olmayabilir. Bu da sizin telefonunuz üzetinde daha fazla hakimiyet hakkınıza engel olur. Aslında çoğu Android cihazda dosya yöneticisi uygulaması vardır. Ancak markadan markaya değişen bir özellik ya da eksiklik diyebileceğimiz bir durumdan ötürü bazı cihazlarda buna yer verilmiyor ya da bu dosya yöneticisi uygulaması o kadar da işlevsel olmuyor. Bu nedenlerden dolayı Android ekibi, artık bu işe el atmanın vakti geldi diye düşünmüş olacak ki Android 6.0 sürümüne gizli bir dosya yöneticisi yerleştirmiş.

Bu uygulama, uygulama menüsünde bulunmuyor. Bu yüzden cihazınızı Android Marshmallow sürümüne güncellediğinizde bahsettiğimiz dosya yöneticisi uygulaması ile karşılaşmamanız çok normal. Ancak kısa bir işlemle bu uygulamaya ulaşabilsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan Android 6.0’da bulunan gizli dosya yöneticisine nasıl ulaşabileceğinizi anlatalım.

Öncelikle cihazınızda bulunan “Ayarlar” uygulamasını açın.

dydpjddz

Ayarlar menüsünde “Depolama ve USB” diye bir başlık göreceksiniz (Burada bulunan menü kullandığız cihaz yazılımına göre değişebilir). Üzerine tıklayarak depolama birimlerinin yer aldığı menüye ulaşın.

dydydy

Bu bölümde cihazınızda ya da SD Kartınız varsa ne kadar veri depoladığınızı göreceksiniz. Ek olarak cihazınızda bulunan uygulama, resim ve video gibi dosyaların ne kadar yer kapladığı ayrıca bölümlendirilmiş. Şimdi dosya yöneticisine ulaşmak için “Diğer” başlığı üzerine dokununun.

dyd

Ardından açılan uyarıyı “KEŞFET” butonuna dokunarak onaylayın.

dydy

Ve karşınızda Android Dosya Yöneticisi! Burada cihaz hafızasında ya da hafıza kartınızda bulunan verilere, ayrıca klasörlere ulaşabilir ve koplama, silme gibi teknik işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

dydydydydy

Android Marshmallow sürümünde bulunan dosya yöneticisine ulaştık. Ancak bu uygulamanın alternatif dosya yöneticisi uygulamaları kadar işlevsel olmadığını söyleyelim. Android’in yeni sürümünde böyle bir özelliğe yer vermesi güzel bir hamle olarak düşünülse de hala geliştirilmesi ve yeni fonksiyonlar eklenmesi gereken bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Dosya yöneticisine nasıl ulaşabileceğinizi video olarak izlemek isterseniz aşağıdaki videomuzu inceleyebilirsiniz.

Android Marshmallow sürümünde bulunan dosya yöneticisine ulaşabildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz