Android L Developer Preview Türkçe Detaylı İnceleme

0
602

Android L Geliştirici Önizlemesi kısa zaman önce duyuruldu. Bu Android sürümü, detaylı bir incelemeyi hak edecek kadar fazla değişiklik içeriyor.

Şu an Nexus 5 ve Nexus 7 (2013) WiFi için yayınlanan bu sürümü biz Nexus 4 portu üzerinde inceledik. Portun da gayet başarılı olduğunu söyleyerek yazımıza devam edelim.

Açılış

Telefon açılırken bizi yenilenen elektron açılış animasyonu ve yeni Android logosu karşıladı. İlk açılışın normalden ve KitKat’dan uzun sürdüğünü söyleyelim. Bunun nedeni ART’a geçiş.

android-l-launcherandroid-launcher2
İlk açılışta bunun bir “geliştirici önizlemesi” olduğu ve normal kullanıcılar için pek de uygun olmadığını, Google’ın bu konuda sorumluluk kabul etmediğini belirten bir yazıyla karşılaşıyoruz. Şunu belirtmek de fayda var, şu an her uygulama düzgün olarak Android L ile çalışmıyor. Şu an uygulama geliştiricileri uygulamalarını L ile test ediyorlar.

Açıkçası bir çok geliştirici de “Android L ile çalışmıyor” konusunda gelen yorum ve e-postalardan sıkılmış durumunda. Çoğu geliştirici bu durumunda farkında ancak bu sürüm zaten geliştiriciler uygulamalarını denesinler diye hazırlanmış durumda ve son kullanıcılara yönelik değil.

Eğer telefonunuzu kritik işler için kullanıyorsanız bu sürümü şimdilik yüklememenizi tavsiye ediyoruz. Ya da MultiROM özelliğini kullanabilirsiniz.

 

Launcher ve Masaüstü

android-launcher2

Bizi KitKat’tan alışık olduğumuz Google Launcher karşılıyor. Standart Google uygulamaları da kurulu. Yine Galeri uygulaması yerine Google+ Fotoğraf’lar ve SMS Mesajlaşlama yerine de Hangouts’u görüyoruz.

Kamera uygulaması artık Google Kamera ve müzik çalar olarak da Google Play Music yüklü olarak geliyor.

Durum çubuğu simgeleri KitKat’ta olduğu gibi beyaz.

Android L Developer Preview’de de dolaşım çubuğundaki menü, son uygulamalar ve ana ekran tuşları da üçgen, çember ve kare ile değiştirilmiş. Bu tasarım kararlı sürümde değişebilir. Ayrıca menü simgesi de beyazlaştırılmış.

 

Uygulama Geçişleri ve Son Uygulamalar

android-l-recents
Uygulama geçişleri ve son uygulamaları daha hoş bir görünüşe sahip. Artık içerikleri daha rahat olarak görebiliyoruz, ancak bunlar Windows’taki gibi anlık olarak değişmiyor, daha çok ekran görüntüsü gibi. Artık uygulamaların içerisindeki sayfalar da burada gözükebiliyor. Örneğin Google Chrome’daki sekmeler gibi.

Uygulama geçişleri daha hızlı ve kolay hale getirilmiş.

Bir uygulamayı kapatmak için artık çarpı simgesine basabileceğiniz gibi aynı zamanda alışık olduğunuz şekilde sağa ya da sola “itebilirsiniz”.

 

Yeni “Material” Tasarımı ve Ayarlar

Android L ile birlikte Android o sıkıcı siyah tasarımından kurtulmuş durumda. Artık uygulamaların üst kısımlarındaki başlıklar rengarenk, arayüz daha açık renkli.

Ayarlar’ın tasarımı da buna göre değişmiş:

 

android-l-settings  android-l-keyboard

Yeni simgeler daha sade, yazılar daha hoş. Ayrıca menüler dokunduğunuz yere göre tepki veriyor.

Sağ üstteki arama butonu da unutulmamış. (CyanogenMod bunu Kitkat’a da uyarlamıştı.)

Ayarlar menüsü temelde aynı gözükse de bazı özellikler birleştirilmiş ve kolaylaştırılmış. Buna örnek olarak Ses ve Bildirimler kısmını gösterebiliriz.

android-l-settings-sound

Ayrıca Ayarlar ekranı yan döndürüldüğünde de hoş bir görüntüye sahip oluyor:

android-l-settings-ls

Yenilenen Bildirimler ve Hızlı Ayarlar

Bildirimler ekranı yeniden tasarlanmış, bildirimleri biraz daha aşağı aldığınızda ise sizi hızlı ayarlar bölümü karşılıyor. Buradan parlaklığı ayarlamanız, kablosuz ağ ve bluetooth’u açıp kapatmanız ve bildirimleri kapatıp açmanız mümkün.

android-l-notifications android-l-quicksettings

 

Yeni Kilit Ekranı ve Kilit Ekranındaki Bildirimler

Kilit ekranı yeniden tasarlanmış ve artık bildirimleri telefonunuzun kilidini açmadan görebiliyorsunuz. Bu özellik iOS’u hatırlatmıyor değil. Kilit ekranında sola sürükleyerek Kamera’ya sağa sürükleyerek de favori kişilerinize erişebilirsiniz. Kilidi açmak içinse olduğu gibi yukarı kaydırıyoruz.

android-l-lockscreenScreenshot_2014-07-08-00-16-34Screenshot_2014-07-08-00-18-35

Eğer telefonunuza şifre koyarsanız, uygulamaların sadece başlıkları gözüküyor ve içerikleri gözükmüyor. Örneğin Facebook’tan bir mesaj geldiğinde mesajı görüntülenmeyecek, onun yerine sadece Facebook’tan bildirim olduğunu görebileceksiniz.

Bildirimlere iki kez dokunursanız ilgili uygulama açılıyor ya da telefonunuzu şifreyle koruyorsanız şifreniz soruluyor. Yine kilit ekranındayken bildirimleri sağa ya da sola iterek kaldırabilirsiniz.

Project Volta, Pil Tasarrufu Modu ve Yeni Güç Seçenekleri

Project Volta, Android’in güç tasarrufu için yapılan değişikliklerini uyguladığı projenin adı.

Android L, yeni iş zamanlayıcısı API’leri, çekirdek düzeyi iyileştirmeler ve ART sayesinde cihazın pil ömrünü arttırmayı hedefliyor.

Pil tasarrufu modu, bir çok cihazda olsa da Android’in kendi içerisinde olmayan bir özellik, bunu Android L değiştiriyor. Yeni güç tasarrufu modu, pil belirli bir seviyenin altında düştüğünde (siz belirleyebiliyorsunuz) devreye giriyor. Dilerseniz, kendiniz de istediğinizde açabiliyorsunuz. Güç tasarrufu modundayken bir bildirim “Cihazınızın performansı düşürüldü” şeklinde sizi uyarıyor.

Şarjınızın ne kadar kaldığını görmenin yanında artık saat kaçta biteceğini, ne kadar süre idare edeceğini ve pilinizin ne zaman tamamen dolacağını artık görüntüleyebilirsiniz.

android-l-batterysaverandroid-l-battery1

İstediğiniz herhangi bir uygulamanın güç kullanımı hakkında da detaylı bilgi almanız mümkün.

android-l-battery2Screenshot_2014-07-08-00-15-36

Rahatsız Etmeyin Modu

Bu moda iOS ve CyanogenMod kullanıcıları alışık olsa da artık Rahatsız Etmeyin modu Android L ile de kullanılabiliyor.

Dilediğiniz bir süre bildirim ya da çağrıları engelleyebileceğiniz bu mod faydalı olabileceğe gözüküyor.

android-l-donotdisturb android-l-donotdisturb2

Rahatsız etmeyin modunu belirli zamanlarda otomatik olarak devreye sokmak ya da belirli kişileri engellemek mümkün.

Yenilenen Rehber ve Arama Ekranları

Rehber ve arama ekranı da değiştirilmiş ve artık kişileriniz daha küçük ve sade gözüküyor. Arama ekranında da kişi resimleri aşağıda gözüküyor. Kilit ekranında sağa kaydırarak favori kişilerinizi kolaylıkla arayabilirsiniz.

android-l-dialer

 

Kablosuz Ağları NFC’ye Yazma, Kablosuz Ağ Yedekleme

Artık kablosuz ağ şifrelerinizi NFC kartlarına yazabilir, ağ frekansını görüntüleyebilirsiniz.

Önceden Google’ın yedekleme ve senkronizasyonu sırasında kablosuz ağ şifrelerinizin yedeklenmesi mümkündü. Ancak bu artık ayrı bir seçenek olarak sunuluyor.

android-l-wifiandroid-l-wifi1android-l-wifi3android-l-wifi2

 Arkaplanda Yapılan Değişiklikler

KitKat ile bellek kullanımında yapılan iyileştirmeler, Android’i biraz olsun hızlandırmıştı, özellikle de eski cihazlar için. Ancak Android L ile yapılan en önemli değişiklik Dalvik Runtime’tan ART (Android Runtime)

‘a geçilmesi. ART’ın artık eskiyen Dalvik’e göre en önemli avantajı daha yüksek performans sağlaması ve daha az güç tüketimi. Uygulamaların açılış ve işleyinlerinde %20 kadar bir hız artışı sağlayacağı düşünülen ART’a geçiş uygulama uyumsuzlukları nedeniyle biraz sancılı olsa da Android L’nin final sürümünde bu sorunların büyük ölçüde çözüleceğini söyleyebiliriz.

ART, KitKat’da gizli bir geliştirici seçeneği olarak sunulmuştu ve varsayılan olarak Dalvik kullanılıyordu. ART hala %100 tamamlanmış değil ancak Android L’nin kararlı sürümüyle birlikte o da bir çok hatadan arınacaktır. Android L’de ise Dalvik artık kullanılmıyor.

Sonuç

Sonuç olarak Android’in bu sürümü iOS’ten özendiğimiz Rahatsız Etme ve kilit ekranı bildirimleri gibi özellikleri Android’e getirirken aynı zamanda bir çok akıllı cihaz kullanıcısının şikayet ettiği hız ve pil ömrü sorunlarına da biraz olsun çözüm getirecek. Android L, şu an KitKat çalıştıran telefonlarda rahatlıkla çalışabilir. Kararlı sürümün önümüzdeki aylarda çıkacağını düşünsek de hangi cihazların ne zaman güncelleme alacağını kestirmek şu an pek mümkün değil.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz