Android kullanıcıları hükümetlere karşı savunmasız!

0
296

Güvenlik ne kadar önemli değil mi? Bilgilerimiz neden başkalarının eline geçsin ki? Android kullanıcıları hükemetlere karşı savunmasız kalıyor. Peki ne olacak?

Güvenlik konusunda hükümetler kullanıcıların verilerine istedikleri gibi ulaşabilir, düşüncesinin hangi tarafındasınız? Haklılar mı değiller mi? Bu soruyu düşünün biraz. Haklı olsalar ve verilerinize ulaşabilseler neler olabilir?

Apple Amerika Birleşik Devletleri hükümetine karşı büyük bir tavır aldı. iOS 8 ve üzerini çalıştıran, kilitlenmiş cihazların kilitleri ne Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ne de Apple tarafından uzaktan açılamıyor. Ayrıca çoğu cihazın iOS 8 ve üzerine sahip olduğunu belirtelim. Google bu tavrın aynısını almaya çalışıyor. Aslında aldı. Şöyle ki, Android 5.0 veya üstünü çalıştıran cihazınızda herhangi bir belgeniz varsayılan olarak şifrelemeye sahiptir. Bu yüzden siz hiçbir şey yapmasanız bile verileriniz şifrelenmiştir ve ne hükümet ne de Google tarafından uzaktan kilitleri açılamaz. Ancak Android’in fragmentasyon sorunu var. Burada küçük bir bilgi verelim. Fragmentation, dilimizde parçalara ayrılma anlamına gelmektedir. Ancak Android dünyasında fragmentation, fragmentasyon olarak kullanmaktayız. Bu sorunu, derinlere inmeden açıklayacak olursak Android dünyasında farklı sürümlerin olması anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi her bütçeye uygun Android cihazlar piyasada yer almakta ve çoğu cihaz işletim sistemi olarak Android 5.0 veya üzerine sahip değil. Aşağıdaki grafikte Android sürümlerinin kullanım oranlarını görebilirsiniz. Grafik 2 Kasım 2015 tarihine aittir.

Android Kullanım Grafiği - 2 Kasım 2015New York Bölge Savcılığı için Google tarafından hazırlanan rapora göre kilitlenmiş Android cihazlarının %74’ü Google tarafından uzaktan açılabilir. Hatta yukarıdaki grafiğe göre bu oranın tam olarak %74,1 olduğunu söyleyebiliriz. Raporda yer alan bilgiyi kısaca özetleyecek olursak:

Mahkemenin yetkilendirdiği müfettişler çeşitli teknikleri kullanarak bazı cihazlardaki şifreleri atlayabilir yani bypass edebilirler. Diğer bazı cihazlar için Google, bir arama emri sunulduğunda ve mahkeme emri ile kolluk kuvvetlerine yardımcı olması istendiğinde şifreleri sıfırlayabilir ve verileri alabilir. Bu işlem Google tarafından uzaktan gerçekleştirilebilir ve cihaz içeriğinin müfettişler tarafından incelenmesi sağlanabilir.

iPhone kullanıcılarının bu konuda daha iyi olduklarını söyleyebiliriz. iOS kullanıcılarının %91’i iOS 8 veya daha üstüne sahip ve bununla beraber bu cihazların kilitleri otomatik olarak etkindir.

Google, Apple gibi kullanıcıların gizliliğine önem veriyor. Peki Google daha fazla ne yapabilir? Yoksa burada biraz da olsa kullanıcılara mı iş düşüyor? Yani Android 5.0 veya üstü bir sürüme sahip bir cihaz mı satın alalım? Siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz