Android telefonunuzla fotoğraf çekmeden önce bu ayarları yapmanız gerekiyor.

Fotoğrafçılıkla aranız olsun ya da olmasın yeni bir akıllı telefon alırken cihazın kamera kalitesine dikkat edersiniz değil mi? Elbette cep telefonları ile DSLR kalitesinde fotoğraflar çekemezsiniz. Ancak kullanmış olduğunuz cihaz kamerasının sunmuş olduğu tüm özelliklerden sonuna kadar yaralanıp daha etkileyici görüntüler yakalayabilmeniz mümkün. Bunun için öncelikle standart olan kamera ayarlarını ve bunları nasıl değiştirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu konuda Android telefonunuzda yapabileceğiniz kamera ayarlarından bahsedeceğiz.

Exposure Value (Pozlama Telafisi) Nedir?

Dijital kameralarda daha çok artı/eksi yönde yani daha karanlık ya da daha parlak yönde kameranın yapabildiği pozlama yeteneğini ifade eder. Genellikle +2.0 ile -2.0 arasında değişen bu değerler ortamın aydınlatmasını veya karartılmasını sağlar. Kısaca görüntünün parlaklık ayarı olarak tanımlayabiliriz. Telefonunuzdaki varsayılan kamera uygulamasında seçenekler bölümünde yer alan “EV” başlığından ilgili ayarlamayı yapabilirsiniz.

ev

ISO Nedir?

ISO kameranın ışığa karşı duyarlılığını ifade eder. Belirli sayılarla ifade edilen ISO değerinde en küçük numara en az hassaslığı en yüksek numara ise maksimum hassaslığı belirtir. Kameralarda varsayılan bir özellik olarak gelen ISO değeri genellikle otomatik olarak ayarlanır. Bu ayarı yakalamaya çalıştığınız görüntünün üzerine ve ortama düşen ışığa göre değiştirebilirsiniz. İlgili ayara cihazınızda bulunan varsayılan kamera uygulamasında seçenekler bölümünden ulaşabilirsiniz.

_20160705_000902

White Balance (Beyaz Ayarı) Nedir?

Işığın, aydınlatma türü ve koşullarına göre bir rengi vardır. Bu renk farklı ışık kaynaklarında değişiklik gösterir. Kelvin cinsinden tanımlanan ışığın rengi 0 ila 20.000 Kelvin değerine sahip olabilir. Beyaz olarak tanımlanan ışığın renk sıcaklığı 5500 Kelvin’dir. Bu değerin altındaki ışık kaynakları sarı, turuncu ve kırmızıya doğru kayarlar. Üstündeki ışık kaynakları ise yeşil, mavi ve mora doğru kayar.

Siz otoğraf çekerken kullanmış olduğunuz cihaz kamerası da ortamı aydınlatan ışık kaynağını algılayıp, ayarlamayı buna göre yapar. Ancak ortamdaki ışık yeterli seviyede olmadığı ya da birden fazla ışık kaynağı olduğu takidirde, bu ayarlamayı el ile yapmanız gerekiyor. Bunun için kamera seçeneklerinden “WB” başlığına dokunun. Açılan kuruduktan ırtamdaki ışık kaynağını seçebilirsiniz.

_20160705_001150

Fotoğraf Kalitesi ve En-Boy Oranı

En-boy oranı fotoğraflardaki boyutların genellikle 4:3, 16:9 gibi sayılarla ifade edilmesidir. Bu ifadede ilk sayı en, ikinci sayı ise boyu ifade eder. Bu ayarlamayı çekmeye çalıştığınız fotoğrafların türüne göre ayarlamalısınız.

Diğer bir ayarlama ise görüntü kalitesi.

Kameraların belirli bir çözünürlük değeri vardır. Megapiksel olarak ifade edilen bu değer, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısı, çözünürlük (resolution) birimi olarak ifade edilir. Telefonunuzla fotoğraf çekerken varsayılan megapiksel değeri cihazın izin verdiği maksimum megapiksel seviyesinde ayarlı olarak gelmeyebilir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; 13 MP kaliteye sahip kameralı bir telefon ile fotoğraf çekerken bu megapiksel değeri 8 MP olarak ayarlanmış olabilir. Tabi bu değeri sonradan artırabilirsiniz. Bunun için telefonunuzdaki kamera uygulamasında “Ayarlar” bölümüne ulaşıp “Görüntü Kalitesi” vb. başlığını kontrol edin.

Screenshot_2016-07-05-00-10-54

Kaydedilen Konumu Kontrol Edin

Android telefonunuzda çekmiş olduğunuz fotoğraf ya da videolar cihaz hafızasına veya -eğer varsa- hafıza kartınıza kaydedilir. Bu kaydetme konumu ise genellikle  siz kamera uygulamasını açtığınızda  size sorulacak ve yanıtınıza göre seçmiş olduğunuz konuma kaydedilecektir. Ancak burda bazı problemler baş gösterebilir. Örneğin 4K videolar oldukça yüksek boyutta bir alanı işgal edebiliyor. Eğer kaydetme konumu daha önceden cihaz hafızası olarak ayarlanmışsa, kaydedilen bir 4K görüntünün kapladığı alandan dolayı cihazınız kullanım bakımından bazı sorunlar yaratabilir. Bu yüzden eğer varsa görüntü  kaydetme konumunu “hafıza kartı” olarak ayarlamanız daha güvenli olacaktır.

_20160705_001206

Android telefonunula fotoğraf çekerken bu ayarları yapıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz