Google I/O geliştirici konferansında Android için Instant Apps olarak adlandırdığı yeni bir özelliği tanıttı. Android kullanıcıları bu yeni özellik sayesinde uygulamalar içine verilmiş bağlantılara tıkladıklarında, tıkladıkları uygulamayı Google Play Store’dan indirmeden sanki o uygulama telefonlarında kuruluymuş gibi kullanma imkanına sahip olacak.

Şirket bu yeni özelliğin gösterimini BuzzFeed’den bir videoyu izleme ve B&H’den alışveriş yapma gibi iki farklı örnek ile gösterdi. Android kullanıcısı bağlantıya tıkladıktan sonra Google Play temel deneyim için gerekli olan küçük parçaları indirecek. Bu adım tamamlandıktan sonra karar kullanıcılarda olacak, eğer kullanılan uygulama beğenilirse uygulamanın tamamını indirme kararını verebilecekler. Tanıtıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bu deneyim temel olarak web uygulamalarıyla sınırlı gibi görünüyor. Kullanıcıların cihazlarına indirdikleri uygulamalarla herhangi bir yerde ve cihazda çalıştırabildikleri web uygulamaları arasındaki ayrımı azaltıyor. Aralarında Microsoft’un da bulunduğu çeşitli şirketler geçmişte uygulamaları kullanıcıların cihazlarına internet bağlantısı üzerinden aktarmayı denemiş, ancak karışık sonuçlar elde etmişti. Google’ın Instant Apps özelliğinin karmaşık yapıdaki uygulamaları destekleyip desteklemeyeceğini veya oyunlar için de benzer bir deneyimin sunulup sunulmayacağı bilinmiyor.

Google Android Instant Apps’i Android KitKat ile çalışan bir telefonda gösterdi ve bunun Jelly Bean sürümüne kadar giden tüm Android telefonlarıyla uyumlu olduğunun altını çizdi. Instant Apps özelliği bu yılın ilerleyen zamanlarında kullanıcılara sunulacak.

Belirli bir mağazadan online bir şey satın almak istediğinizde, Instant App üzerinden mağazanın mobil uygulamasının sadece belirli bir parçasını indirebilir, göz atabilir ve orada satın alabilirsiniz.

android-instant

Henüz beta sürümde olduğu için Türkçe kaynaklar bulunmuyor. Bir android cihazda test edemeyeceğimiz için yabancı kaynaklardan çeviri yapılmıştır. Bulunan gifler alıntıdır.

nexus2cee_BH-Device-Final nexus2cee_Park-and-Pay-Device-with-Meter-Final

 

 

 

 

 

 

 

 

Android Instant Apps’ı kullandınız mı? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz