Android İçin Chrome’da Kayıtlı Şifreler Nasıl Yönetilir?

0
6356

Google Chrome’un Android sürümünde hesaplarınızın şifrelerini kaydedebilir ve bunları yönetebilirsiniz.

chrome-sifre2

Android telefonlarda internet tarayıcısı olarak en fazla tercih edilen uygulama Google Chrome. Bunun en büyük sebeplerinden biri de şifre kaydetme ve bu şifreleri düzenleme özelliğine sahip olması. Chrome’da hesaplarınıza giriş yaptığınızda şifrenizi mail adresinize yedekleyip farklı cihazlarda ve platformlarda mail adresinizle Chrome’da oturum açarak tekrar kullanabilirsiniz. Bizi karmaşık şifrelerden kurtaran Chrome’un şifre kaydetme özelliğini kullanmak ise oldukça kolay.

Şifre Kaydetme Özelliğini Nasıl Aktif Edilirebilirim?

İlk olarak Chrome’un şifre kaydetme özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Normalde varsayılan bir seçenek olarak gelen bu özelliği devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Bunun için Chrome uygulamasında sağ üst kısımdan seçenek menüsüne ulaşın. Daha sonra Ayarlar bölüme girip “Şifreleri kaydetme” başlığına dokunun. Son olarak Sifreleri kaydetme seçeneğine dokunarak aktif edin.

chrome sifre

Kayıtlı Şifreleri Nasıl Öğrenebilirim?

Daha önce şifre kaydetme menüsünde hangi hesabınızın şifresini kaydettiğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak daha önce kaydettiğiniz şifrenizi hatırlamıyor ve öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Çok kolay!

Şifreleri kaydetme menüsünde “Kaydedilmiş şifreleri passwords.google.com adresinden görüntüleyin” şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Belirtilen bağlantıya gittiğinizde ise sizi şifrelerinizi öğrenip yönetebileceğiniz bir safya karşılayacaktır. Burada daha önce kaydetmiş olduğunuz herhangi bir hesabınıza ait şifreyi öğrenebilirsiniz.

chrome sifre 2

Kaydettiğim Şifreleri Nasıl Silebilirim?

Chrome’un şifre kaydetme özelliği oldukça kullanışlı. Ancak şifre kaydetme özelliğini kullanmak istemediğiniz halde yanlışlıkla kaydetmiş olabilirsiniz. Ya da herhangi bir hesabınıza ait şifreyi değiştirmiş olabilirsiniz. Yeni şifrenizi kaydetmek için eskisinden kurtulmanız gerekiyor. Bunun için tekrar daha önceki adımlarda ulaşmış olduğunuz “Şifreleri kaydetme” menüsüne gidin. Burada şifresini kaydetmiş olduğunuz ve silmek isteğiniz hesaba dokunun. Daha sonra açılan menüden Sil butonuna dokunarak daha önce kaydetmiş olduğunuz şifreyi silebilirsiniz.

cchrome sifre 3

 

Chrome’un şifre kaydetme özelliğini kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz