Android telefonunuzdaki Chrome uygulamasını daha iyi ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Chrome’un oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Şüphesiz bunun en büyük sebeplerinden biri hızlı bir kullanım sunuyor olması. Peki Android cihazınızda Chrome’u daha hızlı ve verimli bir şekilde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Şimdi anlatacağımız yöntemlerle internette gezinirken hızınıza hız katabileceksiniz.

Veri Tasarrufunu Etkinleştirin!

Chrome’un Android ve iOS versiyonlarında kullanılan “Veri Tasarrufu” özelliği daha sonra gelen güncellemelerle birlikte %70’e kadar veri tasarrufu sağlayabiliyor. Chrome’da veri tasarrufunu etkinleştirmek için:

  • Seçeneklerden “Ayarlar” menüsüne ulaşın.
  • “Veri kullanımını azalt” başlığına dokunun.
  • Kapalı olan özelliği sağ üst bölümden “Açık” durumuna getirin.Chrome for android

Böylelikle Chrome’da az veri tüketerek daha iyi bir gezinti deneyimi yaşayacaksınız.

Sekmeleri Ayırın

Tarayıcıda birçok işi aynı anda yapmak için açtığınız yeni sekmeler zamanla kalabalıklaşabilir. Chromeda sekmeler arasında dolaşırken en son hangi sekmede olduğunuzu hatırlamak gerçekten güç olabiliyor. Böyle durumlarda her bir sekmeyi ayrı bir uygulama olarak belirleyip son uygulamalar menüsünde birbirinden bağımsız olarak görüntüleyebilir ve yine aynı bölümden kapatabilirsiniz. Bunun için

  • Seçeneklerden “Ayarlar” menüsüne ulaşın.
  • Sekmeleri ve uygulamaları birleştirin” başlığına dokunup ilgili özelliği etkinleştirin.1462342983505

Böylelikle her bir sekme ayrı bir uygulama olan görüntülenip daha iyi bir kullanım deneyimi sunacaktır. Bu özelliği beğenmezseniz ya da telefonunuzda kullanım bakımından hatalar alırsanız yine aynı bölümden devre dışı bırakabilirsiniz.

Şifreleri Kaydedin

İnternette bir hesaba giriş yaptığınızda tarayıcılar genelde kullanıcı adı ve şifrenizi kaydetmenizi önerecektir. Bu özellik tekrar aynı hesaba giriş yapmak istediğinizde daha hızlı hareket etmenizi ayrıca birçok hesaba ait şifreyi aklınızda tutarken yükünüzü hafifletmek içindir. Chrome’da şifrenizi kaydedip hesaplarınıza daha hızlı giriş yapabilirsiniz. Chrome’un şifrelerinizi kaydetmesi için:

  • Ayarlar” bölümünden “Şifreleri Kaydet” başlığına dokunun.
  • Sağ üst kısımdan ilgili özelliği etkinleştirip kapatabilirsiniz.

chrome-sifre

Chrome’un şifre kaydetme özelliği oldukça kullanışlı. Ancak bazı hesaplarınızın şifresini değiştirmiş olup yeni şifreyi kaydetmek isteyebilirsiniz ya da bu şifre kaydetme özelliğiyle ilgili endişeleriniz vardır. Chrome’un kaydettiği şifrelerinizi öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Hiç sorun değil. http://passwords.google.com/ adresine giderek telefonunuzda kullandığınız Google hesabıyla giriş yaparak Chrome’un kaydetmiş olduğu tüm şifreleri öğrenip yine aynı yerden düzenleyebilirsiniz. Hatta daha önce burada Chrome’da kayıtlı şifrelerinizi nasıl yönetebileceğinizi anlatmıştık.

Gizli Ayarları Etkinleştirin

Chrome’un yukarda belirttiklerimiz dışında birçok özelliği bulunuyor. Ancak bu Ayarlar henüz normal kullanıma uygun olmadığı için “gizli” olarak kalması uygun görülmüş. Tarayıcınızda ileri düzeyde ayarlamalar yapmanıza imkan tanıyan bu bölüme ulaşmak için adres çubuğuna chrome://flags yazıp enter’layın. Karşınızda gizli ayarlar bölümünü göreceksiniz. Peki bu bölümde neler yapılabilir? Bunu sizinle daha önce burada paylaşmıştık.

Android telefonunuzdaki Chrome uygulamasında bu işlemleri uyguladınız mı? Düşüncelerinizi bizimle psylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz