Android Cihazlarla Nasıl Daha İyi Fotoğraf Çekilir?

0
769

Cebinizdeki Android telefonunuz ile daha iyi fotoğraf çekmeniz için bunları yapmanız gerekiyor.

Fotoğrafçılıkla aranız nasıl bilmiyoruz ama gün içerisinde herkes akıllı telefonuyla çeşitli fotoğraflar çekiyor. Bildiğiniz gibi bir akıllı telefon alırken hemen hemen her kullanıcı kemera kalitesine dikkat eder. Peki yeni bir cihaz alırken bu kadar dikkat ettiğimiz kamera özelliğini günlük hayatta ne kadar verimli kullanabiliyoruz? Eğer siz de Android telefonunuzla daha iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı konular var. Hadi şimdi bunlara göz atalım!

Kamera Ayarlarını Keşfedin

samsung-galaxy-camera-review-camera-settings-1000x563

Akıllı telefon üreticileri piyasaya sürdükleri cihazları kullanıcıların kişiselleştirmesine imkan tanıyan çeşitli ayarlamarla birlikte sunuyor. Android telefonunuzla yapabileceğiniz kamera ayarlarını öğrenmek için daha önce sizinle paylaşmış olduğumuz bu konuyu ziyaret edebilirsiniz,

Kameranın Temiz Olduğundan Emin Olun

camera-cleaning

Cep telefonunuzu ne kadar temiz tutarsanız tutun cihaz lensi ortamdaki toz veya değişik etkenlerden dolayı kirlenmektedir. Bu da çektiniz görüntüdeki kalitenin azalmasına neden olacaktır. Tıpkı DSLR lenslerinde olduğu gibi fotoğraf çekmeden önce telefonunuzun kamerasını temiz bir bez veya micro fiber lens temizleme yaması (isterseniz buradan sipariş edebilirsiniz) ile hassas bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Ya da sadece gömleğinizi kullanın. 🙂

Daha sonra görüntü kalitesinde yaşanan artışı hissedeceksiniz.

Flash Işığını Unutun: Dış Aydınlatma Kullanın

android-cam-flash

Eğer ortam karanlıksa refleks olarak hemen flash ışığını açarız değil mi? Ancak bu, görüntü kalitesini oldukça düşürür. Elbette karanlık bir ortamda çektiğiniz görüntü siyah olarak çıkar ve hiç birşey görünmez. Bu durumda yapacağınız şey harici bir ışık kaynağı bulmak. Örneğin yeterince aydınlık olmayan bir restoranda yemek yerken fotoğraf çekmek istiyorsanız, koltuktan kalkıp pencerenin önüne geçin. İçeri giren harici ışığın fotoğrafını çektiğiniz kişiyi aydınlatmasına izin verin.

Fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gerenen en önemli noktalardan biri ışığı doğru kullanmaktır. Örneğin selfie çekilmek istiyorsanız büyük bir pencere önünde ya da bulutlu bir günde poz vermeyi deneyin. Arkaplanı karartmak sizi ilgi odağı yapacaktır.

Kırpın, Zoom Yapmayın

smaprtphone-camera-zoom

Bir resmi yakınlaştırma yaparak çekmek tıpkı flash açmak gibi yapılan bir başka hatadır. Android cihazınız DSLR makine lensleri gibi yakınlaştırma yapmaz. Bu durumda yakınlaştırdığınız görüntüde çözünürlülük kayıpları meydana gelir. Bunun yerine yakalamak isteğiniz fotoğrafı çektikten sonra herhangi bir fotoğraf düzenleyici uygulaması ile kırpın. Ya da çekmek istediğiniz nesneye fiziksel olarak yaklaşmayı deneyin.

Aradaki farkı göreceksiniz.

İşe Yarar Fotoğraf Uygulamaları Bulun

android-best-cam-apps

Android cihaz kameraları profesyonel fotoğraf makinesi değildir, bunu biliyoruz. O halde kameranın arkasında yer alan işletim sisteminin sunmuş olduğu tüm olanakları kullanın. Bunun en temel yolu da fotoğrafçılık uygulamaları kullanmak. Daha önce sizinle paylaşmış olduğumuz listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Sevdiğiniz Fotoğrafçıları Sosyal Medyada Takip Edin

photography-social

Herkes gibi profesyonel fotoğrafçılar da sosyal medyadayı kullanır. Birçok fotoğrafçı da daha önce çekmiş olduğu fotoğrafları kişisel hesaplarında paylaşırlar. Siz de en sevdiğiniz fotoğrafçıları sosyal medyada (örneğin Instagram) takip ederek onlardan ilham alabilirsiniz. Hatta eğer başarabilirseniz bu kişilerle iletişim kurup birçok konuda fikir alabilirsiniz.

Fotoğrafçılıkla aranız nasıl? Siz de bu konuda uyguladığınız teknikleri bize önerebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz