Android Cihazlarda Maksimum Pil Ömrü İçin Öneriler

0
2466

Android cihazlarınızda şarj sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu yazımızda batarya ömrünüzü uzatacak bazı önerilerimiz var.

Eğer siz de ekibimiz de bende dahil Galaxy S4 kullanan bazı yazar arkadaşlarım gibi pil sorunu yaşıyorsanız yazacağım öneriler ile pil ömrünüzü uzatabilirsiniz. Tabiki de bu önerilerimiz sadece Galasy S4 için değil tüm Android cihazlar içindir. 🙂

Android kullanıcılarının en büyük sorunu olan şarjın hızlı bir şekilde tükenmesidir. Örneğin gece uyumadan önce %100 yapıp sabah kalktığınızda şarjınızın %70 – %60 civarlarında olduğunu görmüşsünüzdür ve bu can sıkıcı bir durumdur. Bu can sıkıcı durumların olmaması için önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Fazla uzatmadan başlayalım.

Cihazlarınızda Kullanmadığınız Özellikleri Kapatın:

Wifi, bluetooth, konum bilgisi, senkronizasyon gibi özellikleri kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız pil ömrünüzü artırabilir. Video izlemediğinizde veya indirme yapmadığınız durumlar da internetinizi 4G, 3G gibi yüksek hızlı internet bağlantısı yerine 2G bağlantısı ile mobil internetinizi kullanmanız ciddi derecede pil ömrü uzatır.

Ultra Güç Tasarrufunu Kullanın:

Sadece Samsung, HTC ve lenevo gibi Android cihazlarda bulunan bu özelliği şarjınızın çok lazım olduğu zamanlarda açarak 3 veya 4 güne kadar cihazınızı şarja takmadan kullanabilirsiniz. Bu özelliği açtığınız da sadece temel özellikleri kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Yeni Güç Tasarrufu Özelliğini Kullanın:

Eğer cihazınızda ultra güç tasarrufu özelliği yok ise üzülmeyin. Android 5.0 Lollipop ile gelen güç tasarrufu seçeneğini Greenify uygulaması ile birlikte kullandığınızda ultra güç tasarrufu gibi olmasada çok iyi bir faydası olduğunu söyleyebilirim. Örneğin ben sık sık rom değiştiren birisiyim ama genellikle CyanogenMod 12.1 sürümünü kullanıyorum uyumadan %100 yapıyorum ve yatıyorum sabah kalktığımda %4 civarında bir düşüş yaşıyorum.

Cihazınıza Kötü Amaçlı Uygulamalar Yüklemeyin:

Google Play Store da cihazınızı hızlandıracağını, temizleyeceğini ve pil ömrünüzü artıracağını iddia eden gereksiz uygulamaları kurmayın bunlar aksine cihazı yorarak şarjınızın çabuk bitmesine sebep olurlar. Bu konuda işini en iyi yapan uygulama “Greenify” uygulamasıdır.

Greenify Uygulaması İle Uygulamalarınızı.Uyutun:

Bu uygulama ile arka planda çalışan uygulamalarınızı.uyutarak tamamen arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Hem pil ömrünüzü artırabilir, hem ram kullanımınızı azaltabilir, hemde performansınızı artırabilirsiniz. Fakat bu uygulamayı Android 6.0 Marshmallow öncesi cihazlarda rootsuz verimli çalışmaz root ve xpoxed destekli kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu önerilerimizi uyguladığınız da pil ömrünüzün artacağını düşünüyoruz. Bu konuda sizin de önerileriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz