Android Cihazınızda Çoklu Uygulama Kullanım Deneyiminizi Arttırın!

0
2757

Android cihazınızda etkin bir şekilde normalinden daha fazla uygulama açıp uygulamalar arası gezinmek ister misiniz? 

Android, Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için RAM çalışma mantığında LMK (Low Memory Killer) sistemi kullanılıyor. Türkçe anlamı “Düşük Bellek Katili” olan, yani adından da anlayacağınız üzere bir RAM temizleyici tüm Android cihazlarda yerleşik olarak bulunmaktadır.

Google Play Store da bulunan Clean Master, 360 Security gibi cihazı hızlandırdığını iddia eden uygulamalar bu sistemin tam tersine çalışıp, Android cihazların işlemcisini yorarak cihaz pillerinin bitmesine neden olmaktadır.

Nasıl mı? Bu tür uygulamalar çalışan uygulamaları kapatarak RAM’i boşaltmaya çalışır. Hafifleyen RAM belirli bir süre cihazın daha yüksek performans sergilemesini sağlar. Fakat kapanan uygulamalar Android çalışma mantığı gereği kısa bir süre içinde tekrar açılmaya başlar. RAM temizleyici uygulamalar bu işlemi tekrar tekrar yaptıkça pilinin ciddi derecede azalmasına neden olur. Bu tür uygulamalara hiç gerek yok çünkü Android sistemi bir uygulama açtığınızda yeterli RAM yoksa arka planda çalışan diğer uygulamaları otomatik olarak kapatarak mevcut uygulamayı çalıştırmanızı sağlar. Eğer cihazınızda bu tür uygulamalar yüklü ise kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

LMK sistemi ne kadar iyi özellik olsa da bazı cihazlarda yeterince optimize edilmeyen sistem nedeniyle sorun çıkarabiliyor. Örneğin Chrome tarayıcısı “Son uygulamalar” ekranında açık iken ek olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar açıldığında LMK sistemi eğer yeterli alan yoksa Chrome uygulamasınını kapatır. “Son uygulamalar” ekranında Chrome uygulamasına tıklandığında, uygulama en baştan tekrar açılmaktadır. Bu durum aynı anda fazla uygulamada işi olan kullanıcılar için sinir bozucu durumdur. İşte bu sorunu “Kernel Adiutor” uygulamasını kullanıp LMK sisteminde basit bir ayarlama yaparak çözebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için cihazınızda Root erişimi olmalıdır. Root hakkında bilginiz yoksa sizin için hazırladığımız bu konuyu inceleyin. “Kernel Adiutor (ROOT)” uygulamasını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Kernel Adiutor (ROOT)
Kernel Adiutor (ROOT)
Developer: Willi Ye
Price: Free

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra açın. Uygulama açıldıktan sonra sol üst köşedeki 3 çizgiye dokunun. Açılan yan menüden “Düşük Bellek Öldürücü” bölümüne girin.

Kernel adiutor

Kernel adiutor

Karşınıza LMK sistemi ayarları çıkacaktır. İlk olarak ok işareti ile gösterdiğimiz sağ üst köşedeki “Açılışta uygula” anahtarını açık konuma getirin. El ile ayarlanabilir ayarlara dokunmadan ekranı aşağı kaydırın. Alt tarafta hazır ayarlamalar bulunmaktadır. “En hafif” ayarı neredeyse LMK sistemini kapatmaktadır. “En agasif” ayarı ise LMK sistemini en yüksek düzeyde kullanır ve aynı anda fazla uygulama arasında geçiş yapamayabilirsiniz! Bu hazır ayarlamalardan “En hafif” veya “Hafif” ayarına dokunup cihazınızı yeniden başlatın.

Kernel adiutor

Kernel adiutor

Önemli Not: LMK ayarını “Çok hafif” yaptığınızda LMK etkisi azalacağı için haddinden fazla uygulama açmanız cihazınızın donmasına neden olabilir ve cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Eğer “Çok hafif” ayarında fazla uygulama açmamanıza rağmen donma oluyorsa “Hafif” ayarına getirin. Kernel Adiutor uygulaması içindeki diğer ayarlar ile bilginiz yoksa uğraşmayın! Yapacağınız işlemler sonucu herhangi bir sorunda “Tekno Bölge ekibi” sorumlu değildir.

Bu uygulama sayesinde cihazınızda daha fazla uygulama arasında geçiş yapabildiniz mi? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz