Android Cihazınız Kaç Yıl Güncelleme Desteği Alacak?

0
1524

Kullanıcılar için cihaz güncellemeleri önemli bir yer tutmakta. Peki Android cihazınız kaç yıl güncelleme desteği alacak? Merak ediyor musunuz?

Şu bir gerçek ki Nexus cihazları yazılım güncellemelerini diğer tüm Android cihazlardan önce alırlar. Ayrıca bu cihazların güncelleme destekleri diğer cihaz üreticilerinden daha fazla sürmektedir. Yani bir Android güncellemesi ile yeni özellikleri kullanabilme ihtimaliniz vardır. En önemlisi ise telefonunuz hackerları ve kötü amaçlı yazılımları uzak tutmak için aylık güvenlik yamalarını almaktadır. Bunu diğer cihaz üreticileri yapıyor mu? Hayır.

Ancak Google bu güncellemeleri ne kadar süre boyunca vereceği konusunda net olmamıştır. Geçtiğimiz yıl son güncellemesini alan Nexus 4 ile güncellemelerin yaklaşık üç yıl boyunca verildiğini söyleyebiliriz. Ancak güncelleme desteğinin ne zaman son bulacağının bilinmesi daha iyi olmaz mıydı? Neyse ki Google’ın yeni bir yardım sayfası buna çözüm oluyor.

Bu sayfada Nexus cihazlarının güncelleme desteğinin ne zaman son bulacağı bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Belirtilen tarihlerden sonra cihaz güncellemeleri garanti edilmemektedir.

  • Nexus 6P: Eylül 2017
  • Nexus 5X: Eylül 2017
  • Nexus 9: Ekim 2016
  • Nexus 5: Ekim 2015 (Nexus 5 bu tarihten sonra da güncelleme aldı)
  • Nexus 7 (2013): Temmuz 2015
  • Nexus 10: Kasım 2014

 

Google, Nexus cihazının Google Store’da kullanıma sunulmasından itibaren en az iki yıl boyunca son sürüm Android’i kullanacağını ve bununla beraber cihazın kullanıma sunulmasından itibaren 3 yıl veya Google Store’da son olarak satılmasından itibaren 18 ay boyunca güvenlik yamalarını alacağını belirtiyor. Burada uzun olan süre geçerli olacaktır. Yani başka bir deyişle, en az 3 yıl boyunca kendinizi hackerlara veya kötü amaçlı yazılımlara karşı aylık güvenlik yamaları sayesinde koruyabileceksiniz.

Peki diğer Android cihazlar?

Android One cihazlar, lansımanlarından itibaren en az 18 ay boyunca güncellemeler alacaklardır. Bu güncellemeler arasında en az bir tane önemli yazılım güncellemesi ve birden fazla küçük güvenlik güncellemesi alacaktır.

Google Play sürümü cihazlar, piyasaya sürüldükten sonra yaklaşık 18 ay boyunca güncellemeler alacaklardır.

Şimdiye kadar kullandığınız Android cihazlar kaç yıl boyunca güncelleme aldı? Bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz