Android Auto, Android Wear ve Android TV Geliyor

0
471

Google I/O ile birlikte yeni Android sürümü hakkında bilgiler geleceğini tahmin ediyorduk ancak sanıyorum biraz hızlı bir başlangıç oldu.

Bugün yeni Android sürümü L ile birlikte Google’ın Android’i farklı cihazlara da taşımak istediğini öğrendik. Saatler için tasarlanan Android Wear’ı daha önce sizlere duyurmuştuk ancak Google bu sefer “Her boyutta ekrana güç veren Android” üzerinde çalışıyor.

Şimdilik çok fazla bilgimiz olmasa da Android Wear, Android TV ve Android Auto doğrulandı. Bu da evimizde, evin dışında arabımızda, telefonumuzda ve tabletimizde hatta saatimizde dahi Android deneyimini yaşayabileceğimiz anlamına geliyor.

Tüm bu cihazları ortak bir platformda birleştirmek için bu platformun her cihazlar kullanışlı arayüzlerinin olması gerektiği de önemli bir konu. Bu yüzden Android arayüzü de güncellenecek.

Tüm bu cihazlarda Google Now ve konuşma tanıma önemli bir yere sahip. Ülkemizde Türkçe olarak kullanılamasa da ses tanıma fonksiyonları büyük oranda cihazlara entegre edilecek, özellikle Auto ve Wear sürümlerinde elimizi kullanmanın pek pratik olmadığını düşünürsek bu da beklenen bir sonuç. Umarım yakın zamanda Google Now’da da Türkçe desteğini göremeye başlarız.

Android TV, Google Play Filmler’deki filmleri ve bununla birlikte yeni TV’ye özel Android uygulamalarını bizlere sunacak gibi gözüküyor. Tabii ki şu anki telefon uygulamalarının TV’de kullanılabilirliği çok mümkün gözükmüyor ancak farklı marka TV üreticileri telefonlarda olduğu gibi Android kullanmaya karar verirlerse ekosistem gerçekten büyük oranda genişleyecek gibi gözüküyor. (Samsung, Sony, LG gibi televizyon üreticilerinin aynı zamanda Android telefon ürettiklerini düşünürsek neden olmasın.)

Android Auto ise yine ülkemizde kullanılamayan Google Maps’ın navigasyon özelliklerini arabamıza taşıyacak.

Önümüzdeki günlerde geliştirici önizlemeleri ve geliştirme araçlarının yayınlanmasıyla bu yeni 3 Android türevinin detayları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğiz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz