Android 5.0 Lollipop’da Güvenlik Olarak Ne Değişti?

0
721

lollipops

Android 5.0 Lollipop kullananların sayısı her geçen gün artmakta. Ben de bugün Galaxy S5 cihazıma yükledim, gerçekten çok beğendim. Neyse biz farkında olmasak da bu güncellemede güvenlik açısından çok sayıda önemli iyileştirmeler yapıldı. Bunları hep beraber inceleyelim.

Security Enhanced Linux (SELinux), bir uygulamanın erişebildiği bilgileri sınırlayan bir çekirdek modülüdür. Bu modül Android’in önceki sürümlerinde yer almasına rağmen, Lollipop ile önemli ölçüde daha etkili olacak şekilde daha derin çekirdek seviyesine uygulanmıştır. Tüm uygulamalar SELinux’u zorlayacağından, geliştiriciler yeni güvenlik önlemlerine uymak zorunda olacaklardır.

Android’de cihaz şifreleme kısa bir süre önce mümkün olmasına rağmen bu özellik varsayılan olarak aktif değildi ve hatta böyle bir özelliğin olduğundan haberi olmayan kullanıcılar var. Telefonu biraz kurcalayın. 🙂 Android Lollipop ile kullanıcılar cihazları ilk kez çalıştırdıklarında şifrelemeyi etkinleştirme konusunda kullanıcılara isteyip istemedikleri sorulacaktır.

Eşleştirilmiş cihazların kilidini açmayı sağlayan Akıllı Kilit Ekranları şifreyi atlamanızı sağlıyor. Cihazı çok sık kontrol edenler için bir sıkıntı haline gelen ekran kilidi şifresini çoğu kullanıcı hiç ayarlamıyor. Bu özellik, bu konuda bir sıkıntı yaşamamanız için yerleştirilmiştir. Telefonunuz yakınlarında bilinen cihazları otomatik olarak algılayacaktır. Bu özellik muhtemelen en iyi şekilde giyilebilir cihazlarla çalışacaktır. Akıllı saatler gibi…

Kill Switch mükemmel bir ekleme olmuştur ve 2014 itibariyle yasal olarak gerekmektedir. Bu özellik cihazda manuel olarak etkinleştirilmesi gerekmektedir. Ancak bir kez etkinleştirdiğinizde Google Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilir ve uzaktan cihazınızdaki verileri silebilirsiniz.

Android Lollipop ile Google veri kaybı ve/veya hırsızlığa karşı daha koruyucu yaklaşıyor. Veri kayıplarının nedeni olarak çalıntı cihazları bir numara olarak belirlemiştir ve bunu yeni güvenlik modülünden ayrı olarak görebilirsiniz. Diğer üç özelliği ise hırsızlığın önlenmesine yöneliktir.

Güvenlik önlemleri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz