Akıllı Telefon Kullanırken Gizli Kalmanızın Yolları!

0
647

Başlangıçtan beri, kişisel bilgisayarlar gizlilik mücadelesiyle sunulmuştur. Ancak bugünün akıllı telefonları bu riski daha üst seviyeye taşıyor.Bağlantılarımızı depoluyor konumlarımızı izliyor, kişilerimizi kaydediyor, tarayıcı gezinme davranışımızı günlüklüyor, sosyal ağlarımızı kullanıyor ve çok daha fazlasını yapıyorlar.

Federal İletişim Komisyonu akıllı telefonunuzu güvenli tutmanız için 10 maddelik bir yazı paylaştı. Tabi bu maddeler Pin ayarlama, verilerinizi yedekleme ve güncellemeleri yükleme gibi temel noktalara değiniyor. Bazı öneriler arasında ise telefonları rootlamamanın ve uygulamaları güvenilir kaynaklardan yüklemenin telefonlarıyla fazla uğraşmayan genel kullanıcılar için mükemmel olduğu bilgisi yer alıyor. Telefonları rootlamak veya güvenilir kaynaklar dışından uygulama yüklemek gerekli mi? Bir custom rom yüklemek ve alternatif mağazalardan uygulamalar indirmek sadece Google’ın ekosistemini kırmanın bir yoludur.

Federal İletişim Komisyonu’nun paylaştığı yazıyı akıllı telefonlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan, telefonunuzu satmak isteyen hırsızlardan ve güvenli olmayan Wi-Fi ağları üzerinden şifrelerinizi bulmaya çalışan insanlardan korunmak için dikkate alabilirsiniz. Ancak akıllı telefonunuzdaki etkinliğinizi gizli tutmazlar. Şirketler ve hükümetler tarafından izlenmenize karşı koruma sağlamazlar. Bunu yapabilmek için cihazınızı kullanma biçimlerinizi değiştirmek zorundasınız. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç öneriyi bir araya getirdik:

1. Mesajlarınızı Bir Şifreli Mesajlaşma Uygulamasını Kullanarak Gönderin

SMS mesajları aslında mükemmeldir. Neden mi? Çünkü herhangi bir telefonda çalışıyorlar. Hangi işletim sistemini kullandığınızın, hangi operatörde (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, vb.) olduğunuzun ve hatta telefonunuzun akıllı olup olmamasının hiçbir önemi yok.

Bunun tek dezavantajı ise bu mesajların tüm içerikleri şifrelenmemektedir. Bu nedenle, kişisel konuşmalarınızı meraklı gözlerden koruyabilmeniz için WhatsApp gibi bir şifreli mesaj uygulaması indirmelisiniz. WhatsApp dışında önerebileceğimiz Signal, Telegram ve Silence uygulamalarını da inceleyebilirsiniz.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free

Signal Private Messenger
Signal Private Messenger

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free

2. Çevrimdışı Bir Navigasyon Uygulaması Kullanın

Google Haritalar ücretsiz ve çoğu insanın güvendiği bir navigasyon uygulamasıdır. Siz de güveniyorsunuz değil mi?

Hizmeti kullanabilmeniz için sizden para istemiyor. Ancak bir maliyeti var. Google bilgiler istiyor ve Haritalar zengin bir kaynaktır. Nerede yaşadığımızı, arkadaşlarımızın evlerinden ne kadar uzakta olduğumuzu ve bulunduğumuz yerleri biliyor.

Google Haritalar bu konuda yalnız değil. Waze (Google’a ait), HERE WeGo, MapQuest ve diğer çevrimiçi navigasyon hizmetleri tüm gezi bilgilerini, her zaman tanımlanabilir olmadıklarında bile toplarlar.

Nereye doğru gittiğinizi kimsenin bilmesini istemiyorsanız, çevrimdışı haritalarla kullanılabilen bir uygulamala indirin. Açık kaynak kodlu bir çözüm olan OsmAnd uygulamasını inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra en popüler seçeneklerden biri olan Sygic uygulaması çevrimdışı haritalar kullanabilmektedir. HERE WeGO, varsayılan olarak çevrimdışı kullanılmaktadır, ancak çevrimdışı erişim için konumları kaydedebilmenizi sağlıyor.

Buna ekstra olarak, bir uygulamanın internet erişimini haritaları indirdikten sonra engelleyebilirsiniz. Bu şekilde de bir önlem alabilmeniz mümkündür.

Maps & GPS Navigation — OsmAnd
Maps & GPS Navigation — OsmAnd
Developer: OsmAnd
Price: Free

HERE WeGo
HERE WeGo
Developer: HERE Apps LLC
Price: Free

3. Google Yerine DuckDuckGo Kullanın

Google, arama kutucuğuna yazdığınız her şeyi saklar. Bize inanmıyorsanız hesap ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Diğer arama motorları da bunu yapmaktadır. Bing ve Yahoo, sonuçları kişiselleştirme konusunda usta olmasalar da bu bilgileri toplamaktadır.

Aramalarınız, sizin hakkınızda birçok şeyi ortaya çıkarır. Bu bilgilere sahip bir kişi ilgi alanlarınızı ve günlük olarak neler düşündüğünüzü öğrenebilir. Bununla beraber politik tercihlerinizi, gelir dağılımınızı, yaşadığınız yeri ve muhtemelen doğrudan size sorulmasını isteyebileceğiniz diğer bilgileri belirleyebilir.

Neyse ki alternatif bir motor aniden ortaya çıktı ve gizliliğinize saygı göstereceği sözünü verdi. DuckDuckGo isim algılamaya veya rakibinin kaynaklarına sahip olmayabilir, ancak Google yerine DuckDuckGo kullanmanın çok sayıda nedeni var. Bu nedenlerle ilgili çok yakında bir yazı hazırlayacağız.

DuckDuckGo Privacy Browser
DuckDuckGo Privacy Browser
Developer: DuckDuckGo
Price: Free

4. Şifrelerinizi Koruyun

Şifreler, çevrimiçi hayatımızda bekçi olarak hizmet ederler. Bunun en iyi uygulaması için her bir hesap için benzersiz bir şifre kullanmanız gerekmektedir.

Bir sanal klavye, uzun karakterleri girmenin en iyi yolu değildir. Neyse ki, bu sorunu aşmak için çeşitli uygulamalar vardır ve şifre yöneticileri olarak adlandırılmaktadırlar. Diğerleri çevrimiçi saklarken bazıları şifrelerini telefonunuzda tutmaktadır. Buna alternatif olarak kimlik bilgilerinizi kaydetmeden güçlü şifreler oluşturabilen uygulamalardan birini indirebilirsiniz.

5. Duvar Kağıdınıza Dikkat Edin

Kendisini veya çocuklarını telefonunda duvar kağıdı olarak kullanan birilerini gördünüz mü? Tabi ki gördünüz! Hatta şu anda siz bile kullanıyor olabilirsiniz. Ancak ne yaptığınızın farkında olmanız gerekmektedir.

Telefonunuzla iletişime geçen herhangi biri kişisel yaşamınıza erişebilir. Ayrıca kilit ekranınızı geçmesine gerek yok bile. Eşinize ait bir fotoğraf tamamen açıklayıcı değildir. Bu bir arkadaşınızın fotoğrafı da olabilir veya özçekim yapmış da olabilirsiniz. Ancak ailenize ait bir fotoğraf sizi, eşinizi ve çocuklarınızı göstermektedir. Dolayısıyla bu yeterince bilgiyi vermektedir.

6. Sosyal Ağlarda Konumu Devre Dışı Bırakın

Facebook veya Twitter’da son durum güncellemenizde bulunduğunuz konumu da gösterdiğinde şaşırdınız mı? Bu uygulamalar, nerede olduğunuzu yayınlamak için izninizi istemektedirler. Ancak bunu yeterince açık yapmazlar. Farkında olmasanız bile bulunduğunuz yer hakkında bilgileri veriyor olabilirsiniz.

7. Uygulama Mağazalarından Uzak Durun

Google Play, çoğu Android telefonlarda uygulamalar yüklemenin en kolay yoludur ve ayrıca oldukça güvenlidir. Ancak bu kolaylığın bir dezavantajı vardır. Birileri yüklediğiniz her bir uygulamayı kayıt altına alıyor. Müzikler, e-kitaplar veya filmler satın aldığınızda bunlar da kayıt altına alınmaktadır.

Bugün Google’ın bu bilgilere sahip olmasının sakıncası olmadığını düşünebilirsiniz. Google Play’e alternatif olan Amazon’a güvenebilirsiniz. Ancak gelecekte verileri kullanmaya karar verirlerse işler değişebilir. Öyle ya da böyle, bu kayıtların varlığı hackerlar tarafından kullanılabilecek bilgilerdir ve bir gün diğer şirketler bu verilere erişebilmek için ödemeler yapacaklardır.

İndirdiklerinizi günlüklemeyen F-Droid, uygulamalar indirebilmeniz için alternatif bir uygulama deposudur. Ancak çok seçeneği içermemesi bir dezavantajıdır. Diğer yandan, F-Droid sadece ücretsiz ve açık kaynak kodlu uygulamaları sunmaktadır. Kapalı kaynak kodlu uygulamaların verilerinizle neler yaptıklarını bilmezsiniz. Ancak açık kaynakta öyle değil.

Kişisel Gizliliğiniz Garantili Değil

Akıllı telefonlar doğası gereği güvensizdirler. Baz istasyonlarına bağlanma davranışı, sizin konumunuzu bir başkasına armağan etmektedir. Size önerimiz, mümkün olduğunca bilgilerinizi internet ortamında paylaşmayın. Bu verilerin nasıl kullanılacağını veya bu verilere kimlerin erişebileceğini bilmiyorsunuz.

Gizlilik konusunda sizin düşünceleriniz neler?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz