Mobil Şehir İnşa Oyunu – Pocket City

0
949

Bir zamanlar oldukça popüler olan SimCity oyununu oynadıysanız, şehir kurma similasyonlarına aşinasınız demektir. Pocket City, mobil dünyada bu akıma yeni bir yaklaşım getiriyor.

Kampanya – “Android için 20 ve iOS için 20 olmak üzere toplam 40 arkadaşımıza oyunu ilgili platformdan ücretsiz indirebilmeleri için hediye kodu veriyoruz. Kampanya 10 Aralık 2018 tarihinde saat 22:30’da başlayıp 1 Ocak 2019 tarihinde saat 22:30’da sona erecektir. Kampanyanın tüm şartlarına buradan ulaşabilirsiniz.” 

SimCity, 2013 yılında yeniden çıkardığı oyunuyla PC ortamında beklenen başarıyı yakalayamayınca mobil dünyada SimCity BuildIt’i yayınlamıştı. Her ne kadar oyun iddialı gözükse de sanıyorum tek bir eksiği vardı: Uygulama içi satın alımlar. Oyunda ilerlemek adına üç tane demir sütun, beş tane çivi toplamak için 24 saat beklemek ya da 10TL vererek oyun içi para satın almak size uygun değilse, Pocket City uygulama içi satın alımları tamamen kaldırarak mobil tarafta şehir inşa simülasyonlarına yeni bir yaklaşım getiriyor.

Pocket City, SimCity’nin bilgisayar sürümü ya da Cities Skylines gibi, bir şeyler inşa etmek için para ödemek yerine oyunun tadını çıkarmanızı istiyor. Oyunda ilerledikçe kazandığınız deneyim puanlarıyla yeni binalar ve özellikler açılıyor. Bunu da sevmiyorsanız Sandbox moduna geçip her şey açık ve özgür olarak oyunu oynayabilirsiniz. Şehir inşa oyunlarına aşina olmayanlar için biraz anlatalım. Aslında oyunumuz strateji oyunu. Öyle ki, oyunda residential (ikametgah), commerical (ticari) ve industrial (endüstriyel) olmak üzere 3 farklı alan bulunmakta.

Şehirinizdeki insanlar ikamet ettikleri yerden endistrüyal alanlara giderek çalışır, ticari alanlardan alış veriş yapar ve ikamet alanlarında oturur. En temelinde bu üç alan arasındaki dengeyi kurmak gerekiyor. Öyle ki, şehrinizi büyültmek için paraya ihtiyacınız var. Bunu da vergilerden sağlayacaksınız. İnsanların vergi vermek için çalışmaya ihtiyacı var. Fazla fabrikanız yoksa insalar işsiz kalır. Fazla ikamet alanınız yoksa fabrikalar işçisiz kalır ve aynı şekilde insalar para kazanamazsa alışveriş yapamaz ve ticari işletmeler batar. Fabrikalar üretim yapamazsa ticari işletmelerin satacağı bir şey olmaz. Tüm bu dengeyi kurmak kolay mı?

Dengeyi kurmuş olmanız tek başına bir şey ifade etmiyor çünkü insanları mutlu etmeniz ve hayatta tutmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle su ve elektrik gibi temel ihtiyaçları da karşılamanız gerekiyor. Şehirlerinizin nüfusu arttıkça bu ihtiyaçlar da artacak. Ayrıca insanları mutlu etmek için parklar, festival alanları vs. de kurmalısınız ki hayatlarından memnun olup daha çok vergi versinler. Şehiriniz büyüdükçe suç oranı, sağlık gibi konularda da binalar kurmalısınız. Düzenli bir ulaşım sistemi de bir şehrin olmazsa olmazı. Şehir sakinlerini memnun edemezseniz şehrinizden kaçmaya başlayacaklardır.

Pocket City, bir şehir kurma oyununda olması gereken tüm bu temel özellikleri barındırıyor. Oyun açılır açılmaz şehirinizi büyültebilmeniz için siz ufak görevler vermeye başlıyor bile. Bunları tamamladıkça bonuslar kazanıyor ve daha fazla para elde biliyorsunuz. Ayrıca ticari ürün ithalat/ihracatı, kompleks vergi sistemleri gibi özellikleri de kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Oyunun hem iOS hem de Android için “bir kez al hep oyna” stratejisiyle satılıyor. Ayrıca Android için reklamlı sürümü de bulunmakta. Oyun iOS için 26,99 ₺ Android için ise 21,99 ₺ fiyatıyla satılıyor.

ARTILAR:

  • Uygulama içi satın alma yok. (Büyük stüdyolara örnek olması dileğiyle)
  • Mobil için yeterli olabilecek detaylar.
  • Geliştirilmeye açık, ilgili geliştirici.
  • Birden fazla şehri aynı anda yönetebilme ve şehir paylaşımı.

EKSİLER:

  • Yer altı madenleri gibi kaynak yönetimi ve konumlandırma stratejisi geliştirileiblir.
  • Daha detaylı ve birbirini tekrar etmeyen grafikeler kullanılabilir.
  • Türkçe desteği henüz yok.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz