Uygulama Kilidinden Daha Fazlası: Lockdown Pro

2
1559

Birçoğumuz telefonlarımızda yüklü olan uygulamaları başkalarının kullanmasını istemez. İşte bu yüzden sizin için bir uygulama mevcut: Lockdown ProFast (Pro) for Facebook, Aqua Mail gibi bazı üçüncü taraf uygulamalar şifreleme özelliklerine sahip. Yani uygulamaya şifre koyarak, şifreyi bilmeyenler tarafından açılıp kullanılmasını önleyebiliyorsunuz. Ama malesef ki uygulamaların büyük bir kısmı şifreleme özelliğine sahip değil. Bu yüzden, uygulamalarına şifre koymak isteyen Android kullanıcıları için bir uygulama tanıtıyoruz: Lockdown Pro.

Lockdown Pro ile Facebook, Twitter, Mynet gibi Android telefonunuza sonradan yüklediğiniz bütün uygulamalarınızın yanı sıra telefonunuzla yüklü gelen Google Play Store, Ayarlar, Rehber gibi bütün varsayılan uygulamalara da şifre koyabilirsiniz.

Bu uygulama sadece şifre koymaya mı yarıyor? Hayır ama şifre koyma konusuna odaklanan ve bu amaçla geliştirilen bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Artık uygulamanın detaylarına girelim.

Uygulamayı açtığınızda uygulamanın özelliklerinden bahseden kısa bir tanıtımla karşılaşacaksınız. Bizce gerek yok çünkü özelliklerin tamamını detaylı anlatıyoruz. Neyse uygulamayı açınca iki seçenekle karşılaşacaksınız. Bu seçenekler kullanacağınız şifrenin yöntemiyle ilgili. Ya sayı kullanırsınız (klasik) ya da model çizersiniz (desen). Biz sayı kullanmayı tercih ettik. 🙂

LockdownPro1 LockdownPro2

Şifrenizi ayarladıktan sonra, dilerseniz şifrenizi unuttuğunuz durumlarda şifrenizi sıfırlamanız için e-posta adresi ayarlayabilirsiniz. Bunu da ayarladıysanız artık şifre sormasını istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Şunu belirtelim, uygulama sayınız çoksa uygulamada arama seçeneği de mevcut. *Uygulama şu an etkin, dil güncellemesi yakında yapılacaktır.

LockdownPro3 LockdownPro4

Uygulamaları seçtiyseniz, uygulama seçim ekranında sağ üst tarafta yer alan tişört simgesine dokunarak çeşitli temalar indirerek şifre sorma ekranının temasını değiştirebilirsiniz. Kullandığınız şifre yöntemine göre tema indirebilirsiniz. Bunu da hallettikten sonra uygulamanın özellikleri ve ayarlarına giriş yapalım.

LockdownPro5 LockdownPro6

İlk olarak Kilitleme Ayarları. Kilitleme ayarlarında yapabileceklerinizi açıklayalım. Bir uygulamayı kapattığınızda ne kadar süre sonra kilitleneceğini ayarlayabilirsiniz. İsterseniz hemen kilitlenmesini sağlayabilir isterseniz de bir dakika sonra kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Burada bir, iki, beş dakika gibi çeşitli seçenekler mevcut.

Tek dokunuşla kilitle seçeneğinden bahsedelim. Bu seçeneği etkinleştirirseniz yeni yüklediğiniz bir uygulamayı kilitlemek için Lockdown Pro uygulamasında uygulama seçim ekranından yapmanıza gerek yok. Yeni bir uygulama yüklediğinizde kilitlemek isteyip istemediğinizi küçük bir pencerede soruyor.

Gizlilik önemlidir. Üçüncü taraf bir sms uygulaması yüklediğinizde bu tür bir uygulamanın otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer seçeneklerle ise konumunuza veya kablosuz ağnıza (Wifi) göre uygulamanın kilitleme görevini çalıştırabilirsiniz. Belirlediğiniz konuma geldiğinizde veya belirlediğiniz kablosuz ağa bağlandığınızda uygulamaların kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.

LockdownPro7 LockdownPro8

Diğer bir özellik ise İzleyici. Çok yararlı bir özellik gördüğümüz İzleyici ile sizin bilginiz dışında, telefonunuzdaki uygulamaları açmaya çalışan kişilerin fotoğrafını çekecek şekilde ayarlayabilir ve hangi uygulamayı ne zaman açmaya çalıştığı bilgisinin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür bilgileri e-posta olarak kendi e-posta adresinize gönderebilirsiniz. Ayrıca bu İzleyici’yi, sizin belirleyeceğiniz yanlış şifre girişi sayısı ile çalıştırabilirsiniz. Yani iki kez yanlış giriş yapıldığında bilgiler kaydedilmeye başlar, gibi.

LockdownPro9 LockdownPro10

Android cihazınızda ekran döndürme seçeneği mevcut. O seçeneği işaretlediğinizde uygulamalar destekliyorsa, siz cihazı yan çevirdiğinizde uygulama da yön değiştirir. Ancak bu bazı uygulamalar için güzel bir özellik olmayabiliyor. Kendinize göre sebepleriniz vardır elbette. Uygulama yön değiştirince kullanımı zorlaşıyordur belki. İşte bunun için Lockdown Pro’da bir özellik mevcut. Otomatik döndürme ile belirlediğiniz uygulamaların yön değiştirmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Çoğumuz ekran zaman aşımını en düşük sürede tutuyoruz. Henüz pil sorununu çözemediler. Neyse özellikten bahsedelim. Hani ekrana dokunmadığınızda ekran kapanır ya ve siz bu duruma sinir olursunuz. Belirleyeceğiniz uygulamaları kullanırken ekranın kapanmamasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer özellik ile kilitlediğiniz uygulamalarda sahte çökme penceresinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Mesela kilitlediğiniz bir uygulamayı açtığınızda uygulama durdu penceresi görüntüleniyor.

LockdownPro11 LockdownPro12

Google Drive ve hafıza kartına yedekleme seçeneği ile cihazınıza format attığınız durumlarda kilitlediğiniz uygulamayı geri yükleyebilirsiniz.

Gerek var mı bilmiyoruz ama Lockdown Pro, kilit ekranınızı da göz koymuş durumda. Kilit ekranınızda da şifre sorulmasını sağlayabilirsiniz.

LockdownPro13 LockdownPro14

Uygulamanın kendi ayarlarına bakalım. Uygulamanın cihazınızdan kaldırılmasını önlemek için uygulamayı cihaz yöneticisi olarak ayarlayabilir böylece uygulamanın kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Lockdown Pro simgesini menünüzden gizleyebilirsiniz. Nasıl açacağım diye sorarsanız, uygulamada varsayılan olarak verilen kodu tuş takımında kodlamanız yeterli. Dilerseniz bu kodu değiştirebilirsiniz.

Uygulamada şifre yöneticisine girdiğinizde daha önce ayarlamış olduğunuz şifre yöntemine göre çeşitli seçeneklerle karşılaşıyoruz. Mesela “Desen” yöntemini kullanıyorsanız desenin gözükmemesini sağlayabilir, “Klasik” yöntemi kullanıyorsanız “Zaman pini” seçeneğini merak edeceksinizdir. Zaman pinini etkinleştirirseniz, uygulama kilidini açmak için telefonunuzda gözüken o an ki saati girmeniz gerekiyor. Yani saat 00:39 ise siz kilidi açmak için 0039 girmeniz gerekmekte. Ayrıca Rastgele klavye seçeneği ile de sayıların yerinin değişmesini sağlayabilirsiniz.

Burada Hesap Makinesi seçeneği de dikkatinizi çekmiştir. Bu seçenek ile uygulamaların kilidini açacaksanız matematik işlemi yapmanız gerekmekte. 🙂

Yine buradan güvenlik sorusu ayarlayarak, unuttuğunuz durumlarda şifrenizi kurtarabilirsiniz.

LockdownPro15 LockdownPro16

Son olarak ise bir özellikten bahsetmeyeceğiz. Uygulama Hakkında’ya girdiğinizde geliştiricinin geliştirmiş olduğu diğer uygulamaları görebilirsiniz. Calc+ bir hesap makinesi, Gallery Plus ise telefonunuzda yer alan fotoğraf ve videoları gizlemenize yarayan kullanışlı uygulamalardır.

LockdownPro17

Bu yazıyı hazırlarken sıkılacak mısınız diye çok düşündük açıkçası. Çünkü uygulama özellik bakımında geniş ve detaylı olarak anlatılması gerekiyordu. Uzun bir süredir bu kadar detaylı bir uygulama tanıtmıyorduk. Bundan sonra detaylı uygulamalarla sık sık karşılaşacaksınız. 🙂

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz