Silinen Dosyalarınızı Kurtarın!

0
985

Kullandığımız Android telefonlarda çok önemli dosyalar saklıyoruz. Kişisel resim, müzik,video gibi dosyalar kaybolmaması gereken önemli dosyalardır.

Yine de bazen dalgınlığımıza geliyor ve yanlışlıkla önemli dosyalarımızı siliyoruz. Ya da kullandığımız cihazımızda hafıza problemi yaşıyor ve yer açmak için bu dosyaları gözden çıkarıyoruz. 

Peki sildiğimiz bu veriler telefonunuzdan tamamen mi siliniyor?

Tabiki de hayır. Her fotoğrafın küçük boyutlu bir kopyası telefonumuzun gizli bölgelerinde saklanıyor.Yine mesajlarımız, arama kayıtlarımız,uygulama verilerimiz, WhatsApp gibi uygulamalardaki konuşmalarımız daha sonra geri yüklenmek üzere kaydediliyor. “Neden bu gizli bölgelerde saklanıyor?” dediğinizi duyar gibiyim.  🙂 

Cihazımızdaki galeri, fotoğraflar gibi uygulamalar her seferinde aynı dosyaları tekrar tekrar yüklemesin, yada silinen uygulamalar tekrar geri yüklendiğinde, uygulama verileri kaybolmasın diye.  Bu aslında kullanıcıların yararı için düşünülmüş bir özellik. Çünkü bu sayede cihazımız biraz bile olsa hızlanıyor.

Yine de insan kuşkulanıyor ama merak etmeyin, bununda bir çözümü var elbette. Cihazınızı satmaya veya değiştirmeye karar verdiğinizde sıfırlama işlemini yaparsanız içinde hiç birşey kalmadığına emin olabilirsiniz. Sıfırlama işlemi yine ayrıntılı şekilde anlatılacak bir konu ama biz önce bu dosyaları nasıl kurtarabiliriz ona bakalım.

Şunu da belirtmemizde fayda var sildiğiniz bu dosyaların birebir kopyasına ulaşmanız mümkün değil. Yalnızca küçük boyutlu kopyalarına ulaşabilirsiniz.  Haliyle kurtardığınız verilerin görüntü kalitesinde düşüşler olması olasıdır.

Öncelikle Undeleter Recover Files & Data uygulasını indirelim.

Undeleter Recover Files & Data
Undeleter Recover Files & Data

Buradaki işlemleri yapabilmeniz için cihazınızın rootlu olması gerektiğini unutmayın.

Bu uygulama ile isterseniz uygulama verilerinizi yada isterseniz kişisel dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı açtığınızda root erişim izni isteyecek. Gerekli izni verip devam edin.

undelete

1.  Uygulama verilerini kurtarmak istiyorsanız Restore data bölümüne girin.

undelete 1

Restore data bölümüne girdiğinizde verilerini geri yüklemek istediğiniz uygulamayı seçmeniz gerekmekte. Örnek olarak mesajlarınızı geri yüklemek istiyorsanız SMS bölümüne girin.

undelete data

Daha sonra silmiş olduğunuz mesajlarınızı göreceksiniz. Geri yüklemek isteklerinizi seçip sağ üst kısımdaki Kaydet işaretine dokunun.

undelete data 1

Daha sonra dosyaları nasıl geri yüklemek istediğinizi seçin. Mesajlar kısmında görünmesini istiyorsanız System Log butonuna dokunun.

undelete data 2

2.   Kişisel dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız Restore files bölümüne girin.

undelete 1

Restore files bölümüne girdiğinizde taramak istediğiniz hafıza bölümünü seçmenizi isteyecektir. İstediğiniz bölümü seçip devam edin.

undelete 2

Daha sonra tercih ettiğiniz tarama türünü seçmenizi isteyecek. Kurtarmak istediğiniz dosya türlerini kendiniz seçmek istiyorsanız Derin tarama bölümüne girin.

undelete 3

Bu bölümde taramak istediğiniz dosya türlerini seçin.

Video formatındaki dosyalarda olumlu sonuç alma ihtimaliniz daha düşüktür.

undelete 4

Tarama işlemi başladığı an, ekranda daha önce silinmiş dosyaları göreceksiniz.Geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçip sağ üst kısımdaki Kaydet işaretine dokunun.  undelete 5

Açılan kutucuktan kaydetmek istediğiniz bölümü seçin.

undelete 6

Tüm işlem bu kadar. Geri yüklediğiniz dosyalara gerekli tarayıcı veya galeri uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dosyalarınızı başarıyla kurtarabildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz