Google I/O etkinliğinin sürprizlerinden biri Google Duo uygulaması oldu. Google’ın yeni görüntülü arama uygulaması Google Duo’da neler var? Google Duo hangi tarihte yayınlanacak?

Google kısa süre önce başlayan Google I/O Geliştiriciler Konferansı’nda yeni bir görüntülü arama uygulaması duyurdu. Google Duo olarak isimlendirilen uygulama muhtemelen şimdiye kadar gördüğümüz en basit ve en hızlı video görüşme uygulaması.

Google’ın yalnızca mobil cihazlar için geliştirdiği Google Duo, telefon numarasının tanımlanmasının ardından aktif duruma geçiyor. Uygulama Android’in yanı sıra iOS işletim sistemiyle de uyumlu.

google-duo-video-chat-8011

Herhangi bir Android kullanıcısı, iOS işletim sistemini kullanan bir arkadaşını Google Duo aracılığıyla görüntülü arayabilecek. Her iki sistem içinde uyumlu olarak çalıştığını söyleyebiliriz.

Google Duo düşük ağ bağlantısında bile yüksek çözünürlükte görüntülü aramalar gerçekleştirebiliyor. Uygulama ayrıca Wi-Fi ve mobil ağ  arasında geçiş yapılırken çalışmayı durdurmuyor. Google mühendisleri uygulamanın en hızlı şekilde çalışmasını sağlamak için WebRTC isimli bir teknoloji kullanıyorlar; Google Duo ile yapılan görüşmeler uçtan uca şifreleniyor, aynı yeni Whatsapp’ ta olduğu gibi siz ve görüştüğünüz kişi dışında buna Google üreticisi olduğu firma da dahil olmak üzere erişemiyor.

duo_03

Google Duo uygulamasının belki de en güzel yönü aramaya yanıt vermek üzere iken olan anı diyebiliriz. Arama daha yanıtlanmadan önce, aramayı gerçekleştiren kişiye ait anlar ekranda belirmeye başlıyor. Google bu özelliğe Knock Knock ismini vermiş.

Google’ın görüntülü arama uygulaması Duo’da ön ve arka kamera arasında geçiş yapmak da mümkün. Son olarak Google Duo’nun kısa süre içerisinde Android ve iOS platformlarında yer alması bekleniyor.

Google Duo uygulaması ile ilgili yayınlanan tanıtım filmine alt bölümden göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/CIeMysX76pM

Google Duo uygulamasını nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz