Google Allo ve WhatsApp Karşılaştırması!

0
580

Google Allo piyasaya çıktığından itibaren WhatsApp ile arasında arasında ciddi bir rekabet var. Peki şu an bu uygulamalardan hangisi daha iyi diye soracak olursanız, bu rekabetin kazananını sizler için 8 farklı noktada belirledik.

Facebook’un satın alması ile daha çok geliştirilmeye başlanan WhatsApp, çoğu akıllı telefon kullanıcısı arasına yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Son istatistiklerin gösterdiğine göre şuan WhatsApp uygulaması 1 Milyardan fazla akıllı cihazda kullanılıyor. Google, piyasanın gerisinde kalmamak için WhatsApp’a karşı mükkemel bir uygulama geliştirdi. Peki bunlardan hangisi daha iyi diye soracak olursanız, Google Allo’nun WhatsApp karşısındaki üstün yönlerini sizin için sıraladık.

1) Google Asistan

allo-chat-google_asistan

Google’ın geliştirmiş olduğu Allo uygulamasının içerisinde yine aynı şirketin ürünü olan Google asistan var. Uygulama içerisinde Google asistan ile konuşup pek çok komut verebiliyorsunuz. Örneğin; “Benim için saat 8.00’e alarm ayarla“, “Bana en yakın restoran nerede?”, “Seyahat edeceğim yerin hava durumu nasıl?” gibi sorular sorduğunuz zaman sizlere cevap veriyor. Fakat Google asistan’ın şimdilik Türkçe dil desteği yok. Ama çok yakın bir zamanda Google asistana Türkçe desteği gelmesini bekliyoruz. Hatta Google asistana Türkçe biliyormusun diye  sorduğumuzda ” Üzgünüm, Türkçeyi halen öğreniyorum” diye cevap veriyor. Uygulama bile Türkçe desteğinin geleceğini söylüyor.

WhatsApp’ta böyle bir özellik bulunmuyor. Bu da önemli bir fark oluşturabilir kullanıcılar arasında.

2) Gizli mesajlaşma modu

allo-private-chat

Kimsenin okumasını istemediğiniz mesajlarınızı Google Allo’da bulunan gizli mesajlaşma modu ile güvenceye alabilirsiniz. Bu şekilde size ait özel mesajlarınıza kimse ulaşamayacaktır. Uygulamaya girdiğiniz zaman sohbet bölümünden gizli mesajlaşmayı seçmeniz yeterli ve ardından 10 dakika ile 1 saat arası olarak sizlere zaman seçenekleri geliyor buradan istediğiniz seçeneği seçtikten sonra uygulama otomatik olarak seçtiğiniz zaman dolunca mesajlarınızı yok ediyor. Uygulamadan çıktığınız zaman yine otomatik olarak uygulama mesajlarınızı silecektir.

WhatsApp’ta ise henüz böyle bir özellik yok

3) Sohbeti askıya alma özelliği

Eğer cihazınızı kaybederseniz veya cihazınız kullanılmaz duruma gelirse, Google sizin için konuşmalarınızı sisteme girmiş olduğunuz mail adresinizde 45 gün boyunca saklıyor ve bilgilerinizide kimseyle paylaşmıyor. Eğer mail hesabınız ile giriş yapmazsanız kısa süreliğine de olsa telefon numaranız ile giriş yaptığınız hesapta saklamaya devam ediyor. Yani cihazınızın başına bir olay geldiği zaman farklı bir cihazla kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

WhatsApp’ta ise Google drive sayesinde sohbetlerinizi yedekleyip aynı şeyi yapabilirsiniz fakat bu işlemleri yapmak sizin çok zamanınızı alacaktır.

4) Ayarlanabilir metin ve emoji özelliği

google-allo-yaziayari

Yazı yazdığınız zaman istediğiniz mesajın büyüklüğünü ayarlayabilir ve istediğiniz mesajın da büyük gitmesini sağlayabilirsiniz. Emoji yolladığınız zaman da yine aynı ayarları uygulamayabilmeniz mümkün. Üstelik bunu yapmak için tek yapmanız gereken “Gönder” butonunu yukarı doğru sürüklemek.

WhatsApp’ta ise sadece istediğiniz yazıyı kalın veya büyük yazabiliyorsunuz. Bunu yapmakta çok uğraştırıcı bir iş oluyor.

5) Tablet destekli

Bu uygulamayı Android tabletlerde ve iPad’lerde kullanmak mümkün. Uygulmaya aynı zamanda web üzerinden de ulaşabiliyorsunuz

WhatsApp ise şu ana kadar hiç bir tablete destek vermiyor.

6) Boyutu büyük olan fotoğrafları normal bir şekilde yollama

Fotoğrafınızın boyutu istediğiniz kadar büyük olsun uygulama olduğu gibi yolluyor ve hiç bir küçültme işlemi uygulamıyor. İsterseniz fotoğrafın boyutlarını da büyüterek yollayabilirsiniz.

WhatsApp’ta ise fotoğraf yolladığınızda uygulama otomatik olarak fotoğrafınızı küçültüyor yada yollamıyor.

7) Tek tıkla sohbeti sessize alma

İstediğiniz sohbeti sessize almak çok kolay. Sohbet yaptığınız kişinin üzerine basılı kalıyorsunuz, karşınıza bildirimleri kapat diye bir seçenek çıkıyor bu seçeneği seçtikten sonra hemen sessize alabiliyorsunuz.

WhatsApp’ta ise sessize almak biraz daha zaman alıyor.

8) Çıkartmalar 

Google Allo içerisinde bir çok çıkartma bulunuyor. Fotoğraflarınızı göndermeden önce çeşitli çıkartmalarla süsleyebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

WhatsApp’ta halen çıkartma desteği bulunmuyor.

 

Sizce hangi mesajlaşma uygulaması daha iyi?

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz