En İyi Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

0
4083

Artırılmış gerçeklik telefonlar için yeni bir trend olma yolunda. Büyük firmaların bu öne çıkan teknoloji için planları bulunmakta.

Ama bugün konumuz artırılmış gerçekliğin ne olduğu değil, hangi uygulamaların artırılmış gerçeklik için iyi oldukları.

1. Star Walk 2

Artırılmış gerçekliğin yapabileceklerinin sınırlarını göstermenin en kolay yolu Star Walk 2. Sadece uygulamayı indirin, telefonunuzu havaya doğrultun ve bütün gezegenler, yıldızlar ve takımyıldızları gözlerinizin önüne serilecektir.

Bu cep boy gözlem evi öğretmenler, amatör astronomlar ve gökteki o ışığın bir yıldız mı, yoksa Mars mı, yoksa Uluslar Arası Uzay İstasyonu mu olduğunu anlamak isteyenler için ideal.

2. Google Translate

Google Translate seyahat eden herkes için çok iyi bir uygulama. Sizinle aynı dili konuşmayan insanlarla sohbet etmenizi sağlıyor, hatta bu sadece söylenilen kelimeler için geçerli değil.

Artırılmış gerçekliğin en iyi kullanımlarından biri telefonunuzun kamerasını bir yol tabelasına, bir menüye yani bir yazıya doğru tutmanız ve Google Translate’in o yazıyı gerçek zamanlı çevirmesi, bu özellik yaklaşık 38 dilde çalışıyor ve dil paketlerini çevrimdışı kullanım için indirebiliyorsunuz.

Eğer bir sebeple Google Translate kullanmak istemiyorsanız Microsoft Çeviriciye bir şans verin. İkisi de neredeyse aynı şeyi yapıyor.

Google Çeviri
Google Çeviri
Developer: Google LLC
Price: Free
‎Google Translate
‎Google Translate
Developer: Google LLC
Price: Free

3. SketchAR

Eminim ki çoğumuz resim çizebilmeyi ne kadar denediysek deneyelim bu denemelerimiz sonuç vermiyordur (benimkiler de dahil). İnternette size çizmeyi öğreteceğini söyleyen bir sürü site var, fakat SketchAR bunu size öğretmek için farklı bir yol olan artırılmış gerçekliği kullanıyor.

Elinize boş bir sayfa alın, daha sonra SketchAR üzerinden bir resim seçin (kendileri birkaç resim sunmuşlar, isterseniz kendi resimlerinizi de kullanabilirsiniz) daha sonra bütün işi uygulamaya bırakın, uygulama seçtiğiniz resmi kağıdınıza “yansıtıyor”, sizin yapmanız gereken tek şey ise bu “yansımanın” üstünden geçmek.

Standart uygulamada A4 boyutunda resimler oluşturabilir veya bir Project Tango telefonunuz varsa, bunu duvar büyüklüğünde sanat yapıtları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

‎Sketchar: Become Creative Now
‎Sketchar: Become Creative Now
Developer: SketchAR
Price: Free+

4. Wikitude

Wikitude en eski artırılmış gerçeklik uygulamalarından, buna rağmen hala ayakta. Yerel arama ile artırılmış gerçekliği birleştirerek size yakın olan restoran, kafe gibi yerleri gösterip etrafınızdaki dünyayı daha iyi tanımanızda yardımcı oluyor.

Alternatif olarak, bu uygulamayı daha geleneksel bir seyahat uygulaması olarak kullanabilirsiniz. Normal yazılı aramalar yapıp gideceğiniz yer hakkında bilgi alabilirsiniz.

5. Gorillaz

Dünyanın favori sanal grubunun artırılmış gerçeklik ile bütünleştiğini düşünmüşsünüzdür, ki bu doğru. Resmi Gorillaz uygulaması artırılmış gerçekliği özel içeriğe sahip bir hazineye giriş noktası olarak kullanılıyor.

Evinizde yürürken (sadece eviniz için geçerli değil tabi ki), grubun videolarından gelen birçok objeyle karşı karşıya kalıyorsunuz, bu objelere tıkladığınızda ise sizi ekstra şeylerle dolu farklı bir odaya gönderiyor.

Bu odalarda kimi zaman sizi özel bir parça dinlemek için Spotify’a yönlendiren eşyalar bulunmakta. Diğer özellikleri kullanabilmek için Google Cardboard gibi bir VR gözlük gerektiriyor.

Gorillaz
Gorillaz
Developer: Warner Music Inc.
Price: Free
Gorillaz
Gorillaz
Developer: Warner Music Group
Price: Free

6. Inkhunter

Eğer dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, yine düşünmeniz gereken en son şey bu dövmeyi yaptırdığınıza pişman olup onu sildirmek olacaktır. Bu olayın olma olasılığını düşürmenin bir yolu ise Inkhunter.

Inkhunter artırılmış gerçeklik kullanarak seçtiğiniz dövmenin vücudunuzun bir bölümünde nasıl duracağını gösteriyor, böylelikle yukarıda bahsettiğimiz durumdan kaçınmış oluyorsunuz.

7. Lumyer

Lumyer, Snapchat ve Instagramda da gördüğünüz yüz efektleri üzerine kurulmuş bir uygulama. Bu uygulamalardan farklı olarak Lumyer’daki efektler gerçek zamanlı olarak uygulanmıyor, bir selfie çekiyorsunuz daha sonra bu çektiğiniz fotoğrafa animasyonlu göz veya saç ekliyorsunuz ve bu resim bir GIF şeklinde kaydoluyor. Daha önce çektiğiniz fotoğrafları da kullanabilirsiniz.

Lumyer video ile de çalışıyor ve videodaki efektler gerçek zamanlı uygulanıyor. Videolarınıza havai fişek, konfeti ve bunlar gibi parti tarzı efektler ekleyebiliyorsunuz. Fakat Lumyer büyük isimlerle yarışmıyor, kendi çapında iş gören bir uygulama.

Lumyer – fotoğraf animasyonu
Lumyer – fotoğraf animasyonu
‎Lumyer: Photo Editor Animator
‎Lumyer: Photo Editor Animator
Developer: Lumyer
Price: Free+

8. IKEA Catalogue

Bir eşyanın evinizde onu satın almadan nasıl duracağını öğrenmek ister miydiniz? IKEA Catalogue ile bu artık mümkün.300’den fazla eşya ile bir koltuğun yanına kahve masaları ve bir lamba koyup nasıl duracağına kendiniz bakabilirsiniz. Ürünleri elle boyutlandırmanız gerektiğinden, uygulamanın tek başına kullanımı konusunda bazı sınırlamalar vardır.

Eğer IKEA’nın kataloğu elinizde duruyorsa bu kataloğu kullanarak eşyaları oradan seçebilirsiniz.

IKEA Catalogue
IKEA Catalogue
Price: Free
IKEA Catalog
IKEA Catalog
Price: Free

9. Silent Streets

Silent Streets geleneksel bir üzerine tıklamalı (point and click) oyun olmakla beraber artırılmış gerçeklikle bu oyun tarzını başka bir seviyeye çıkarıyor. 2B dünyada oynayıp objelerin üstüne dokunmaktansa, objelerin üzerlerine fiziksel olarak gitmeniz ve etkileşime geçmeniz gerekiyor.

Hikaye oldukça ilgi çekici ve Viktorya döneminden suçları inceledikçe sürükleyici bir hal alıyor. İlk kısım bedava fakat oyunda daha fazla ilerlemek için ücret ödemeniz gerekiyor.

10. WallaMe

WallaMe gelecekte büyük sosyal ağlar tarafından benimsenmeyi kolayca hayal edebileceğiniz bir fikir. Tüm dünyayı boş bir tuval haline getirerek başkalarıyla gizli mesajları paylaşmanızı sağlıyor.

Telefonunuzun kamerasını boş bir duvara tutup duvara bir mesaj yazın veya çizin daha sonra bu mesajı paylaşın. Etraftan geçen bir kişi o mesajın orada olduğunu anlayamaz. Ama tabii ki uygulamayı kullanan diğer kullanıcılar bu bıraktığınız mesajı görebilirler.

WallaMe - Augmented Reality
WallaMe - Augmented Reality
Developer: Wallame Ltd
Price: Free
‎WallaMe - Augmented Reality
‎WallaMe - Augmented Reality

11. Ingress

Pokemon Go’dan uzun zaman önce Ingress milyonları artırılmış gerçekliğe çekmişti bile. Karmaşık bir bilim kurgu dünyasında geçen oyun önce bir taraf seçmenizi daha sonra etrafta dolanırken bölgeleri ele geçirmenizi veya korumanızı istiyor.

Diğer oyunlar gibi olmasa da, Ingress’in de büyük bir oyuncu topluluğu var ve sizi aralarında görmekten mutluluk duyacaklarından eminim.

Ingress Prime
Ingress Prime
Developer: Niantic, Inc.
Price: Free
‎Ingress Prime
‎Ingress Prime
Developer: Niantic, Inc.
Price: Free+

Sıradaki Ne: Project Tango

Google Tango platformuyla artırılmış gerçekliği limitlerine kadar zorluyor. Bu platform daha iyi ve daha güçlü artırılmış gerçeklik servislerinin yapımına katkı sağlıyor, hatta bu platform için Google Play üzerinde özel bir bölüm bile bulunmakta.

Ama bir eksi taraf bulunmakta. Bu platformu kullanabilmek için uyumlu bir cihaza sahip olmanız gerekiyor ve şu an sadece 2 uyumlu cihaz bulunuyor; biri Lenovo, diğeri ise Asus tarafından üretilen cihazlar.

Apple’ın iPhone X ile bu teknolojiyi sıradan bir teknoloji haline getirme çabaları ile birlikte görüyoruz ki bu teknoloji gelecekte daha çok alana yayılacak ve kullanım alanları sıklaşacak.

Sizin favori artırılmış gerçeklik uygulamanız hangisi? Tango hakkında ne düşünüyorsunuz, heyecanlı mısınız? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz