HTC’nin Geliştirdiği Uygulama İle Cihazınızı Hızlandırın!

0
596

Android cihazlar için HTC tarafından geliştirilen; RAM ve depolama alanı temizleme, uygulama hızlandırma gibi birçok artısı bulunan Boost+’ı siz de denemelisiniz.

2016’nın Mayıs ayının başında HTC 10’u satışa çıkaran firma, OIS destekli ön kamera ve Hi-Fi özelliği gibi birçok özellikle öne çıkmıştı. HTC 10 ile birlikte yazılım alanında da gelişmeler meydana gelmişti. HTC, HTC 10’un RAM’ini temizleyecek ve uygulamaları hızlandıracak uygulaması Boost+’ı sürpriz bir şekilde tüm Android cihazlara sunacağını duyurmuştu. HTC de sözünün arkasında durup Boost+’ı Google Play Store’da yayınlamıştı.

Ne İşe Yarıyor?

Bildiğiniz üzere Android’de uygulamaların etkinlikleri RAM’de saklanıyor. Yani RAM çok sıkışırsa telefon ve uygulamalar yavaşlar. Boost+’ta RAM’in sıkıştığı noktada devreye girerek RAM’i temizliyor. Ayrıca bunlarla da kalmıyor; dosyaları temizlemenize ve istediğiniz uygulamaları kilitlemenize de olanak sağlıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var ki çıkışının üstünden epey zaman geçse de uygulama hâlâ Beta aşamasında (HTC telefonlar dışında). Yani gelecekte sürpriz gelişmelerle karşımıza çıkabilir. Uygulama Android Lollipop ve Marshmallow sürümlerinde çaışıyor.

Şimdi gelin kısaca uygulamayı inceleyelim.

Uygulamayı ilk açışınızda sizleri depolama ve bellek kullanımını gösteren bir ana ekran karşılıyor. Kullanım miktarı bizce çok şık gösterilmiş.

Boost+ - 1

“Canlandır” butonu şu anki RAM tüketimini yapan uygulamaları saptayıp istediklerinizi temizlemenize olanak tanıyor.

Boost+ - 2 Boost+ - 3 Boost+ - 4

“Gereksiz içerik temizle”ye bastığınızda ise depolama alanınızdaki önbellek dosyaları gibi içerikleri görüntüleyip istediğinizi temizlemenizi sağlıyor. Yani hepsini birden değil de sadece önbellek dosyalarını işaretleyip temizleyebilirsiniz. Yalnız burada şunu da belirtmek istiyorum; telefonunuzdaki önbellek dosyalarını temizlemeniz uygulamaları ilk açışınızda fark edilir bir yavaşlama oluşturacaktır. Çünkü önbellek dosyalarının görevi daha önce açılmış uygulama verilerini kaydedip bir sonraki açılışta otomatik olarak kullanarak uygulamalarınızı daha hızlı kullanmanızı sağlamaktır.

Boost+ - 5Boost+ - 6

“Uygulamaları yönet” kısmında ise dilediğiniz uygulamayı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Boost+ - 7

“Uygulamaları kilitle” dediğinizde sizden öncelikle bir desen şifre girmenizi istiyor. Ardından deseni unutunca hangi yolla sıfırlamak istediğinizi soruyor. Güvenlik sorusunda ise doğum tarihinizi Gün/Ay/Yıl şeklinde soruyor. Güvenlik sorusunu girdikten sonra istediğiniz uygulamayı kilitleyebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Yalnız bu ekranda sağ üstteki menüden hangi durumda kilitleyeceğini seçmeniz gerekiyor. Açıkçası her seferinde kilit girmek istemeyen kullanıcılar için çok akıllıca bir çözüm olmuş.

Boost+ - 8 Boost+ - 9

Boost+ - 10 Boost+ - 11

“Ayarlar” bölümünde ise otomatik RAM temizleme ve bildirim seçenekleri mevcut.

Boost+ - 12

Son olarak kendi yorumumu ekleyerek incelemeyi bitirmek istiyorum. Çıkan reklamların rahatsız etmediği, beklentilerinizi karşılayacak, telefonun pil ömrünü kısaltmayacak, RAM tüketimini düşüreyim derken kendi fazla RAM tüketimi yapmayan bir uygulama olmuş. 1-2 aylık kullanım sürecim sonunda bir sorun yaşamadım. Hem basit arayüzüyle hem de HTC güvencesiyle rahatça kullanabileceğiniz bir uygulama.

Peki ya siz de bu uygulamayı kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız da indirmeye karar verdiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz