Artık Telefonunuzda Karekod (QR Kod) Uygulamasına İhtiyacınız Yok!

0
1551

Telefonunuzda sadece birkaç kez kullandığınız üçüncü taraf karekod (QR Kod) uygulamasını silebilirsiniz. Neden mi?

Chrome’da Karekod Tarayıcısı Var!

Google, internet tarayıcısı olan Chrome’a karekod tarama özelliğini ekledi. Google Chrome’un 56.0.2924.79 sürümü ile gelen bu özellik şu an için iOS platformu için geçerli ve şu anda App Store üzerinden indirilebilir durumda. Bunun yanı sıra, bu özelliğin Android platformuna ne zaman geleceği hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakta. Ancak bunun üzerinde çalışıldığını düşünüyoruz.

3D Touch’ı Kullanarak Karekodları Tarayın!

iOS platformuna sahip cihazınızda Chrome’u en son sürümüne güncellediyseniz, Google’ın internet tarayıcısını cihazınızın 3D Touch özelliği ile karekodları veya barkodları taramak için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulama logosu üzerinde 3D Touch uygulamak.

Bu sayede daha önce indirdiğiniz, artık kullanmadığınız ve hatta bir gün lazım olur diyerek indirdiğinizi bile hatırlamadığınız karekod uygulamasını cihazınızdan silebilirsiniz. Ancak, karekod tarama özeliğini Chrome’a ekleyen Google, karekodların popülaritesini artırmaya çalışıyor gibi görünüyor. Tabi bu doğru bir karar mı? Tartışılır.

Karekodlar, Riskli Olmaya Başladı!

Neden karekodlar üzerinde böyle bir ön yargı var? Temel olarak, siz bir kodu taradığınızda güvenlik riski taşır. Sorun şu ki, üzerine tıklamadan önce bir karekodunun sizi nereye yönlendireceğine dair hiçbir fikriniz yok. Dolayısıyla, bir kimlik hırsızlığı sayfasına veya kötü amaçlı yazılım yüklü bir web sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

Hacker’lar, tehlikeli karekodlarını posterlerdeki karekodların üzerine yapıştırdıkları biliniyor. Dolayısıyla telefonunuzla karekodları rastgele tarıyorsanız, gereksiz riski kendinize çekiyorsunuz demektir. Yine de bu durum, karekodların yükselişini etkilemiyor gibi görünüyor.

iPhone’unuzda karekod tarayıcı uygulama kullanıyor musunuz? Google Chrome kullanıyorsanız, cihazınızda yüklü olan uygulamayı silecek misiniz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz