Android için Siri Alternatifleri

2
19909

Apple’ın dijital asistanı Siri’nin çok iyi olduğu bir gerçek. Peki Siri’nin Android’deki alternatifleri neler? Sizin için bir araya getirdik.

Eskiden olsa telefonlarımızı sadece konuşma yapmak için kullanırdık. Peki şimdi öyle mi? Teknolojinin ilerlemesi sayesinde telefonlarla konuşmanın yanı sıra oyun oynama, internete girme, farklı elektronik cihazları açıp kapayabilme, parmak izimizle işlemler yapabilme, kalp ritmimizi ölçebilme ve çok daha fazla işlem yapabilir hale geldik ve bunlara her geçen gün daha yeni özellikler eklenecek, hiçbir zaman durmayacak.

Gerçek hayatta arkadaşlarınız var değil mi? Hayatınızı paylaştığınız bir eşinizin olduğunu da düşünün. Çoğu yere beraber gidiyorsunuz. Ancak her yere birlikte gidemezsiniz. Bizimle her yere gidebilen birileri var ve bunu telefonlarımız bize sunuyor. Bu birileri neler mi? Cevaplayalım: Dijital asistanlar. Aynı soruyu istediğiniz kadar sorun, hiçbir zaman sinirlenmezler ve cevabı bilmezseler bile cevabı bulmaya çalışırlar.

Android cihazların çoğu Google Asistan uygulaması ile geliyor. Peki bu uygulama sizin için en iyi ve tek seçenek mi? Google Play Store’da çok sayıda alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

1. Google Asistan

Yıllardır Google ürünlerini kullanıyorsunuz. İster Gmail kullanıcısı olun, ister Hangout kullanıcısı veya YouTube’da bir şeyler izleyen biri olun veya bir Google çalışanı, hatta en önemlisi bir Android cihaz sahibi olun. Bunlar sadece Google’ın birkaç ürünü. Yıllardır Google’a bol miktarda bilgiler verdiniz. Peki bu bilgiler ne için kullanılıyor? Bu biraz derin bir konu ama Google Asistan için kullanıldığını söyleyebiliriz. Daha iyi daha üretken bir asistan uygulaması için kullanılıyor. Android cihazınıza varsayılan olarak yüklü bir şekilde gelen bu kişisel asistan siz bir bilgiyi istemeden önce yani sizden önce bulmaya ve karşınıza getirmeye çalışır. Mesela arama geçmişinize veya izlediğiniz videolara dayanarak size öneriler verebiliyor.

Bunun sonu gelecek mi? Hayır. Google Asistan uygulaması şimdi evinizden işinize giderken kullandığınız güzergahtaki trafik durumunu da size bildiriyor. Bunun yanı sıra uçuşunuz için havalimanına ne zaman varabileceğinizi bilmenizi sağlıyor. Ayrıca sonraki birkaç günün hava durumu bilgilerini de gösteriyor. Android Marshmallow ile birlikte diğer uygulamalardaki mesajları size gösterebilir.

Google Asistan uygulamasını bu kadar etkili kılan şey Google’ın kendi asistanına ses algılama ve makine öğrenimi yerleştirmesidir. Yani bu şekilde sorularınızdaki kelimeleri bir araya getirmesinin yanı sıra, ne sormaya çalıştığınızı da anlayabiliyor. Asistana verdiğiniz göreve bağlı olarak arama sonuçlarına ulaşabilir, Google Haritalar’da bir gezintiye çıkabilir veya bir alarm oluşturabilirsiniz.

Tabi bazı belirsizlikler mevcut. Mesela ne zaman Asistan’ı ne zaman Google Sesli Arama’yı veya ne zaman diğer Google hizmetlerini kullandığınızı bilmiyorsunuz. Örnek verecek olursak, Asistan ile oluşturduğunuz alarmlar Inbox by Gmail ve Google Keep uygulamalarında gözükebilir. Bu hizmetleri kullanıyorsanız sizin için mükemmel bir şey. Ancak kullanmıyorsanız Asistan’ın yapabildiklerinden tamamından yararlanamayacaksınız.

“OK Google” komutu ile sorularınızı cihazınızda yaşayan bir bayana değil de bir dijital asistana sorduğunuz ne kadar belli değil mi? Google Asistan’dan memnun değilseniz veya Asistan düzgün çalışmıyorsa diğer alternatiflere yönelebilirsiniz.

Google Asistan Launcher
Google Asistan Launcher
Developer: Google LLC
Price: Free

2. Microsoft Cortana

Apple’ın dijital asistanı Siri, Android’in ki Google Asistan. Peki Microsoft’un dijital asistanı ne? Windows Phone cihazlarının bir asistana ihtiyacı vardı ve Cortana ortaya çıktı. Tabi ki Microsoft durmadı ve Cortana’nın Android ve iOS sürümlerini yayınladı.

Cortana’nın çapraz platformlarda çalışabilmesi onun en büyük artılarından biri. Burada bir bilgi verelim. Çapraz platform yazılımları farklı işletim sistemlerinde de dağıtımları olan yazılımlardır. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi Cortana Windows, Android ve iOS gibi farklı işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

Şu bir gerçek ki, ülkemizde Windows işletim sistemli bilgisayarların kullanım oranı hayli fazla. Microsoft, Windows 10’u da ücretsi verdi ve Cortana bilgisayarlarımıza yerleşti. Hayatımızın bir parçası haline gelen telefonlarımızda da neden Cortana kullanmayalım ki?

Microsoft tarafından hazırlanan aşağıdaki videoda Cortana’nın neler yapabildiklerini görebilirsiniz.

Cortana’nın başka bir artısından bahsedelim. Telefonunuz çaldı ve gelen çağrıyı yanıtlayamadınız, görmediniz veya yanıtlayamayacak kadar meşguldünüz ama bilgisayarınızın başındasınız. Bilgisayarınızdan doğrudan bir metin mesajı (SMS) gönderebiliyorsunuz. Örneğin; şu an meşgulüm, seni sonra arayacağım gibi. Ayrıca telefonunuzla veya tabletinizle konuştuğunuz gibi aynı şekilde bilgisayarınızla da konuşabilirsiniz.

Cortana’nın çapraz platformlarda çalışabilmesi Google Asistan’ın sahip olmadığı bir avantaj. Telefonunuzdan Inbox by Gmail veya Google Takvim üzerinden çeşitli hatırlatıcılar oluşturabilir ve bunlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunların birbirlerinden farklı servisler olduğunu belirtelim. Tek bir servisten bütün hatırlatıcılara ulaşmak varken neden farklı servisler kullanalım ki?

Sesinizi kullanarak Google’da arama yapabilirsiniz. Ancak karşınızdakinin bir arama motoru olduğunu biliyorsunuz ve kişisel bir asistandan çok bir arama motoruyla konuşuyorsunuz değil mi? Google Asistan, Google’ın bir tamamlayıcısı gibi gözüküyor. Ancak Cortana daha çok özgür bir kişi gibi.

Microsoft Cortana – Digital assistant
Microsoft Cortana – Digital assistant

3. Smart Voice Assistant

Smart Voice Assistant, Google Asistan veya Cortana gibi daima hazır bir asistan değil. Uygulamada ses komutlarıyla etkinleştirebileceğiniz çok sayıda özellik bulunuyor ve bu özelliklere kendi kelimelerinizi atayabiliyorsunuz. Ayrıca belirli telefon numaralarına isimler atayabiliyorsunuz. Uygulamayı başlangıçta biraz kullanımı sıkıcı olarak görebilirsiniz. Ancak bu asistan sizin verdiğiniz komutlardan başka hiçbir şeyi yapmaz. Yani yapacağı görevi siz atadığınız için kesin bir şekilde biliyorsunuz.

Uygulama arka planda çalıştığından dolayı bu komutlar her zaman emrinizde olacaktır ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra metinleri sesinizi kullanarak yazdırabilir ve otomobil kullanırken gözünüzü yoldan ayırmak istemiyorsanız gelen cevapları asistanın size okumasını sağlayabilirsiniz. Tabi uygulamanın İngilizce olarak başarılı olduğunu belirtelim.

Bir asistan üzerinde tam kontrol isteyenler için bu asistan uygulamasının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Smart Voice Assistant
Smart Voice Assistant
Developer: voiceassistant
Price: Free

4. Robin – the Siri Challenger

Kişisel asistanları geliştiren şirketlerle bilgi paylaşımı taraftarı olmayabilirsiniz. Güvenlik ve gizlilik sebeplerinden olayı bunu anlayabiliyoruz. Başka seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Robin’in geliştiricileri Apple’ın dijital asistanıyla mücadele etmek için bilerek bir uygulama geliştirmeye çalıştılar. Siri alternatifi bulmayla pek ilgilenmeyenler veya aynısını bulmak isteyenler için Robin iyi bir alternatif. Ancak Robin’in Siri kopyası olduğunu söyleyemeyiz.

Hep bir Android kullanıcı olduysanız ve daha önce hiç Siri kullanmadıysanız yukarıda yer alan eğlenceli video bir karşılaştırma yapıyor aslında. Daha açık konuşacak olursak, otomobil kullanırken Robin’in sizin için bir sürüş asistanı olduğunu söyleyebiliriz.

Robin - AI Voice Assistant
Robin - AI Voice Assistant
Developer: Audioburst
Price: Free

5. Jarvis – My Personal Assistant

Jarvis size tanıdık geliyor mu? Tabi ki Demir Adam filmini izlediyseniz Jarvis’i biliyorsunuzdur. Tony Stark’ın bu asistanına sahip olmayı kim istemez ki?

Android’deki Jarvis’in Yenilmezler’in yardımcısı gibi olmadığını ve süper zekaya sahip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Android Wear ile uyumlu ve bu da Jarvis’i akıllı saatinizdeki Google Sesli Arama’nın alternatifi haline getiriyor. Jarvis müziği kontrol etme gibi benzer görevleri yerine getirebilir.

Jarvis daha fazlasını da yapabilir. Mesela telefonunuzun flaş ışığını açabilir ve bu sayede geceleri karanlıkta cihazınızı kaybettiğinizde kolaylıkla bulmanızı sağlayabilir. Her ne kadar telefonlarımız uçamıyor ama Jarvis çoğu görevi yerine getirebiliyor.

Telefonunuzda Jarvis, aramalar yapabilmeniz ve mesajlar gönderebilmeniz gibi beklentilerinizi karşılayacaktır. Uygulama size hava durumunu bilgilerini ve haberleri söyleyebilir. Tabi bu kadar önemli mi? Bilmiyoruz ama kendinizi Demir Adam gibi hissetmeniz için müzik ve sesler için Jarvis’i kullanabilirsiniz.

Jarvis - My Personal Assistant
Jarvis - My Personal Assistant
Developer: ItsMyLab
Price: Free+

6. Assistant.ai (Voice Organizer)

Robin eğlenceli bir Siri alternatifi için tek seçeneğiniz değil. Assistant.ai kişisel asistanınız ve daha fazlası olmaya aday. Ana ekran, her ne kadar robot sesi olumsuz etkilese de çekicilik katan bir insan tasviri gösteriyor.

Assistant.ai ile bayat esprileri ve aradığınız işlevselleri bulabilirsiniz. Ayrıca sesli komutlar vermek için uygulamayı açmak zorunda değilsiniz.

Assistant.ai emirlere pek uymuyor. Yani şöyle söyleyelim; randevularınıza, konumuza, favori mekanlarınıza ve tercihlerinize göre önerilerde bulunuyor. Gerçekten de bir kişisel asistan değil mi? Bu uygulama ile telefonunuzun patronu sizsiniz.

Assistant.ai uygulamasında reklam olsa da ücret ödeyerek bu reklamları kaldırabilirsiniz. Önce bir deneyin, beğenirseniz ücret ödeyin.

The app was not found in the store. 🙁

7. Dragon Mobile Assistant

Sizin hakkınızda çok sayıda bilgiye sahip bir şirket olduğunu ve gizlilik endişesi olmadığınızı düşünün. İşte burada Nuance tarafından geliştirilen Dragon Mobile Assistant ortaya çıkıyor. Bu asistanın bilgisayarlar için de bir sürümünün olduğunu belirtelim.

Dragon Mobile Assistant, “Hello Dragon” sözüne tepki veriyor. Asistan ile sohbet edemiyorsunuz ama hava durumu ve Eyfel Kulesi’nin yüksekliği gibi temel sorulara cevaplar veriyor. Asistanı e-postalar göndermek ve sosyal ağlarda durumunuzu paylaşmak için kullanabiliyorsunuz.

Dragon, Google’ın aksine kendi ses tanıma motorunu kullanıyor. Dolayısıyla bu asistan sesinizle iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Dragon, vereceğiniz komutları ekran kapalı olsa bile yani her zaman dinlediğini belirtelim.

8. Amazon Alexa

Yıllar önce, Amazon dijital asistanlarla işbirliği yapacak bir şirket gibi görünmüyordu. Yaygın olan tek ürünü ise elektronik kitap okuyucu Kindle cihazıydı. Ancak şirketin Echo akıllı hoparlörleri, Alexa’yı dünya çapında her gün kullanılan bir isim haline getirdi.

Android uygulaması akıllı hoparlörler gibi bir çalma listesi oynatabilir, hava durumunu anlatabilir, haber başlıklarını okuyabilir ve bir şaka anlatabilir. Amazon ekosistemi ile entegre edilmiş akıllı ev ürünleriniz varsa, Alexa uygulaması her şeyi kontrol etmenin iyi bir yolunu sunuyor. Uygulama ayrıca Alexa’nın geniş yetenek kütüphanesine de erişim sağlar.

Android’te Alexa’yı seçmek için Amazon Echo hoparlörüne veya diğer akıllı ev araçlarına ihtiyacınız yok, ancak Amazon Echo hoparlörünüz varsa Alexa’yı seçmeniz daha doğru olacaktır.

Amazon Alexa
Amazon Alexa
Developer: Amazon Mobile LLC
Price: To be announced

9. Lyra Sanal Asistan

Eskiden Indigo olarak bilinen Lyra, ilk olarak 2013’te çapraz platformlu bir Siri alternatifi olarak ortaya çıktı. Birden fazla cihaz arasında bir sohbete devam etme yeteneği, Lyra sanal asistanın temel özelliklerinden biri. Bilgisayarınızda oturum açarsanız veya mobil uygulamayı yüklerseniz, Lyra nerede olursanız olun konuşmayı devralır. Sonrasındaysa 70’den fazla dilde konuşabilirsiiz.

Lyra uygulaması, Lyra’nın anlayabileceği komut önerilerinin yanı sıra, sizi harekete geçiren basit bir görünüme sahiptir. Haberleri okuyabilir, konuşmayı tercüme edebilir ve uygulamanın içinden müzik dinleyebilirsiniz.

Lyra uygulaması basit görünse de, deneyim için bir çevrimiçi hizmete bağlanır. Uygulamayı kullanmaya başlamak için bir hesap oluşturmanız gerektiğini ayrıca belirtelim.

Lyra Virtual Assistant
Lyra Virtual Assistant

Sizinle paylaştığımız Siri alternatifi dijital asistanlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizin önerebileceğiniz dijital asistan uygulamaları var mı?

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz